Myślenickie palmy

Myślenickie palmy
Myślenickie palmy, fot. Stanisław Cichoń

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową na Myślenickim Rynku odbył się wielkanocny konkurs palm organizowany przez myślenicki oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Muzeum Regionalne Dom Grecki oraz Miasto i Gminę Myślenice

Sceneria tegorocznego konkursu bardziej przypominała święta Bożego Narodzenia, ale na płycie Rynku nastrój radości i zbliżających się Świąt Wielkanocnych rozgrzewał nasze serca i rozbudzał emocje.

Jury w składzie: Lucyna Gowin, Marta Klakla (Kongregacja Kupiecka), Bożena Kobiałka, Agnieszka Turska (Muzeum Regionalne), miało bardzo trudne zadanie oceniając palmy w trzech kategoriach. Najwyższą, mierzącą

12 m i 30 cm palmę wykonali Państwo Wierciakowie z Borzęty: Renata i Marian z córkami Agnieszką i Ewą i synem Dominikiem - na zdjęciu.

- Sam montaż zajął nam prawie pół dnia, natomiast strojenie tydzień, ale w tę pracę zaangażowana była cała rodzina, było więc wesoło, sympatycznie i integracyjnie. Za materiał posłużyły nam głównie leszczyna, wiklina, bazie, gałązki cyprysu, jodły, 40 arkuszy bibuły, jaja styropianowe – podsumowała pani Renata.

II miejsce w tej kategorii zdobył Mirosław Proszek z synen Sebastianem (Myślenice) - palma mierzyła 5 m i 10 cm. III miejsce za palmę o długości 4 m i 40 cm zdobył Piotr Maślak z Myślenic. W kategorii palm tradycyjnych I miejsce przyznano Sebastianowi i Danielowi Żądło (Myślenice), II m. Sylwia Łętocha (Myślenice), a III m. Joanna i Mirosław Kus z dziećmi (Myślenice).

Wyróżnienia otrzymały: Justyna Podmokły, Kacper Maślak, Magdalena Maślak, Kinga Depta, Magdalena Piwowarczyk, Zuzanna Opydo, Jan Proszek, Michał Dybczak, Maria Dziadek, Patryk Hajduk, Milena Hajduk, Maksymilian Piętka. W kategorii palm oryginalnych I miejsce zdobył Dom Pomocy Społecznej „Biały Potok” z Trzemeśni, II miejsce Dominika i Sylwia Suder (Myślenice), III m. Radosław Cebula i Sebastian Szpakiewicz (Myślenice).

Wyróżnienia: Maksymilian Małota, Julia i Jakub Jamróz, Mateusz Janicki, Karolina Święch, Jakub Fąfara, Środowiskowy Dom Samopomocy z Zegartowic. Specjalne wyróżnienie przyznano Annie Ruśkowskiej z Myślenic za palmę, w której połączone zostały elementy ozdób wielkanocnych i bożonarodzeniowych.

Zwycięzcy i nagrodzeni otrzymali upominki i nagrody rzeczowe ufundowane przez myślenickich kupców, Muzeum Regionalne oraz Gminę Myślenice, a wręczali je prezes myślenickiego oddziału KKK Eugeniusz Trzciński, wiceprezes Krystyna Pędzisz i jury.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.