KWW Jarosława Szlachetki

Myśleniczanie dbają o ekologię

Myśleniczanie dbają o ekologię

Piknik ekologiczny trwale wpisał się już do kalendarza imprez w naszym mieście - mówił w sobotę 29 września burmistrz Maciej Ostrowski, podkreślając, że jest to dobry przykład, jak można łączyć pożyteczną akcję z dobrą rodzinną zabawą

Akcja prowadzona przez Urząd Miasta i Gminy, Zakład Utylizacji Odpadów, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu łączy edukację ekologiczną i praktyczne wyrabianie przeświadczenia, że segregacja odpadów jest opłacalna z przyjemną dla wszystkich zabawą.

W tym roku na sadzonki można było wymieniać zakrętki (2 kg za sadzonkę), puszki alu (1 kg), butelki PET (5 kg), makulaturę (25 kg), mały sprzęt AGD (20 kg) oraz duży typu lodówka, pralka, telewizor (sadzonka za sztukę). Kolejka chętnych do wymiany ustawiała się na Rynku już od wczesnego rana, impreza rozpoczęła się o godz. 9 i trwała do wieczora. W sumie rozdano 4 tysiące sadzonek takich roślin, jak: mandevilla, fikus tawułka, lawenda, tuja, bukszpan, suchodrzew, ostrokrzew, kiścień, trzmielina, cis czy wajgelia.

Oczkującym na wymianę czas umilały liczne imprezy, konkursy i zabawy, a na smakoszy czekały przysmaki z wiejskiej spiżarni z Brzączowic - sok malinowy, orzechy, grzybki, przetwory domowe. Dochód z ich sprzedaży zasilił fundusz na leczenie chorej mieszkanki Brzączowic. Prowadzona też była zbiórka datków na leczenie Edyty Bednarczyk.

Podczas pikniku zebrano:
makulatura 9.750 kg
zużyty sprzęt 3.425 kg
zakrętki 2.420 kg
butelki PET 320 kg
puszki Al 340 kg
baterie 45 kg
razem: 16.300 kg

Organizatorzy zadbali, by dzieci przybyłe wraz z rodzicami nie narzekały na nudę. Miały do zabawy kilka urządzeń dmuchanych, malowanie twarzy, potężne bańki mydlane i baloniki zwijane w kształt dowolnie wybranych zwierzątek. Mogły brać udział w konkursach i wygrywać nagrody, a warsztaty plastyczne prowadzone przez instruktorów MOKiS zaprosiły dziecięcą wyobraźnię do podwodnego świata. Różnymi technikami - np. skrawkami kolorowych materiałów - uczestnicy wykonywali i zdobili morskie stworzenia. Prowadzony był też konkurs plastyczny dla dzieci z kolorowankami o tematyce ekologicznej, a w nagrodę można było wygrać farby, kredki, kredę, kolorowanki itp.

Ponadto zorganizowano proekologiczne konkursy z nagrodami: segregacja za 1 grosz dla szkół i maluchy dbają o czyste powietrze dla myślenickich przedszkoli i żłobka. Dzieci wykonały prace plastyczne na ten temat. Konkurs powiązany był z akcją dystrybucji oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli, prowadzoną przez Urząd Marszałkowski, do której przystąpiła nasza gmina. Pierwsze miejsce zajęło w nim Przedszkole Samorządowe nr 5, II - przedszkole Samorządowe nr 6, a III - Przedszkole Samorządowe nr 4. Wyróżnienia otrzymało Przedszkole Samorządowe nr 8 i Żłobek Samorządowy.

W akcji segregacja za grosz wygrała Szkoła Podstawowa w Bęczarce, przed Szkołą Podstawową nr 5 w Myślenicach i Szkołą Podstawową w Głogoczowie. Zwycięskie i wyróżnione placówki otrzymały nagrody pieniężne, które wręczyli burmistrz Maciej Ostrowski i prezes ZUO Jerzy Podmokły.

W trakcie pikniku na scenie na Rynku grała muzyka, a od godz. 16 zagościły na niej myślenickie zespoły rockowe: Gryps, Jads i Hellhaven. Koncertowały do godz. 20.

Na piknik przybyli starosta Józef Tomal, burmistrz Maciej Ostrowski, Krzysztof Halek z zarządu powiatu i Stanisław Bisztyga. Imprezę prowadził Michał Cichoń.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)