Na myślenickim Rynku

Na myślenickim Rynku

Rok 1960. Eleonora Panikowska sprzedająca wraz z córką Kazimierą - owoce i warzywa w rynku myślenickim.

W widocznym na zdjęciu po lewej stronie oknie wystawowym zakładu zegarmistrzowskiego Jana Pali (pochodzącego z Lubnia k/Myślenic) zawszy tykał okrągły, duży zegar, wskazujący aktualną godzinę.

Jan Pala przez 30 lat zajmował się również konserwacją miejskiego zegara na budynku obecnego UMiG. Codziennie około 7. rano nakręcał go i ustawiał. Punktualnie o godzinie 12.00 sprawdzał wskazania zarówno zegara wystawionego w oknie swego zakładu, jak i zegara miejskiego. Dzisiaj ten ponad 100-letni zegar miejski, ponownie uruchomiony przez myślenickiego zegarmistrza Leszka Samka, wyeksponowany jest w Muzeum Niepodległości.

W oknie zakładu Jana Pali myśleniczanie podziwiali jeszcze jedno urządzenie mechaniczne. Był to wciąż pochylający się bociek, zanurzający co jakiś czas dziób w naczyniu z wodą, sprawiając wiele radości przybywającym tu dzieciom. Jan Pala był także doskonałym znawcą złotnictwa. Niejednokrotnie pomagał myśleniczanom również w tej dziedzinie.

W latach 60. ubiegłego wieku był nieoficjalnym rekordzistą w uzyskiwaniu prędkości na motocyklu m-ki Norton. Swój rekord 187 km/godz. ustanowił w Łuczanach na zakopiance pomiędzy Stróżą a Pcimiem. Pomiaru prędkości ręcznymi stoperami dokonali Kazimierz Sobolewski i Stefan Bicz.

Zdjęcie nieznanego autora z prywatnego archiwum myśleniczanki Kazimiery Panikowskiej.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.