Nadmorski przybysz nad Zbiornikiem Dobczyckim

Powiat 22 listopada 2022 Wydanie 44/2022
Nadmorski przybysz nad Zbiornikiem Dobczyckim

Niedziela 6 listopada okazała doskonałym dniem do prowadzenia obserwacji przyrodniczych nad Zbiornikiem Dobczyckim. Dzień wcześniej pogoda była wyjątkowo nieprzyjazna - było ciemno, pochmurno i deszcz padał cały dzień. Każdy ptasiarz jednak wie, że taka pogoda lubi sprowadzać niespodzianki. Niekorzystne warunki atmosferyczne powodują, że wędrujące ptaki zostają „przyziemione” i starają się na lądzie, czy wodzie przeczekać niekorzystną aurę, zamiast w powietrzu borykać się z wiatrem, deszczem i chłodem.

Podejrzewam, że właśnie sobotni niż spowodował, że nad brzegiem Zbiornika Dobczyckiego w Drogini, gdzie niższy stan wody odsłonił stare, kamieniste drogi, wylądował niepozorny mały ptak wróblowy - świergotek nadmorski (Anthus petrosus), którego udało mi się zaobserwować, dobrze sfotografować i dzięki temu oznaczyć prawidłowo gatunek. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ w niekorzystnych warunkach terenowych (duża odległość, słabe światło), można pomylić go ze znacznie częstszym u nas siwerniakiem (Anthus spinoletta), którego zresztą w tym samym dniu obserwowałem w okolicy. W stosunku do siwerniaka świergotek nadmorski zachowywał się odmiennie, był mniej płochliwy i pozwolił podejść obserwatorowi na odległość ok. 7-10 metrów. Być może dlatego, że był zmęczony długą wędrówką, gdyż najbliższe tereny, na których przebywa bardziej regularnie jesienią i zimą to wybrzeże Bałtyku. Być może też ptak wykluty i wychowany wiosną na skalistych wybrzeżach Skandynawii nie zna jeszcze człowieka i nie wie co grozi mu z jego strony, stąd zachowywał krótki „dystans ucieczki”. Informację o swoim znalezisku wysłałem natychmiast do innych ptasiarzy z Polski za pomocą WhatsApp-owej listy Rare Bird Alert Poland, gdyż stwierdzenie tego rzadkiego świergotka miało rangę krajową. Dość powiedzieć, że dotychczas w całej Małopolsce ten gatunek stwierdzony został zaledwie 2 razy. Oczywiście nad Zbiornikiem Dobczyckim obserwowany był po raz pierwszy i jest 246 gatunkiem stwierdzonym nad zalewem i w bezpośredniej okolicy!

Zapraszamy na nową stronę Myślenickiego Klubu Ptakoluba ptakoluby.pl oraz na spotkania Klubu. Na najbliższym,28 listopada, otwartym dla wszystkich spotkaniu, swoją ciekawą prelekcję wygłosi wybitny znawca ptaków - Wojtek Guzik na temat „Ptasie pióra”. Odczyt odbędzie się w Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach, Rynek 27 o godzinie 19.00.

tekst i fot. Michał Baran