Nagroda dla parafii w Trzemeśni

Gmina 19 stycznia 2021 Wydanie 3/2021
Nagroda dla parafii w Trzemeśni

Drewniany kościół p.w. Świętego Klemensa i Matki Bożej Pocieszenia w Trzemeśni z 1780 r. jest jedynym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej w gminie Myślenice. Zbudowany został przez okolicznych cieśli pod kierunkiem Antoniego Wacławika. Parafianie zawsze dbali o dobro tej świątyni, a jeszcze w ubiegłym roku Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice przeznaczył nagrodę na rzecz kolejnych prac konserwatorskich.

W rozmowie z księdzem proboszczem Andrzejem Caputą dowiedzieliśmy się, że w parafii funkcjonuje składka inwestycyjna, która organizowana jest cztery razy w roku. Poprzednie założenia renowacyjne realizowano na bieżąco i z pozytywnym skutkiem. Aktualne prace miały już objąć główną część ołtarza, gdy w międzyczasie szczęśliwym trafem do parafii Św. Klemensa powędrowała nagroda w wysokości 30 tys. zł.

-To była świetna, a za razem zaskakująca wiadomość dla naszej parafii - doskonale pamiętam datę, kiedy od władz miasta i gminy Myślenice otrzymaliśmy wspomnianą nagrodę, a wręcz powiedziałbym prezent, gdyż akurat były to moje imieniny - śmieje się ksiądz proboszcz. Kwota domyślnie ma być przeznaczona na rewitalizację drewnianego ołtarza, choć w ramach nagrody środki te można rozdysponować dowolnie na cele parafialne. Świątynia oczekuje aktualnie na wymianę stolarki drzwiowej oraz na uzupełnienie brakującej posadzki kamiennej, gdzie wzór jest ściśle określony przez konserwatora zabytków. Wymaga to niestety autorskiego wykonania pojedynczych egzemplarzy płytek, gdyż wzory takie nie są już praktykowane.

Widać nagroda bardzo przyda się w parafii, tym bardziej, że władze miasta zadeklarowały kolejną pomoc w ramach rewitalizacji zabytkowej świątyni. Do niedawna złożono już nowy wniosek, tym razem do Urzędu Marszałkowskiego, w czym właśnie pomogły kadry Urzędu Miasta.

- Jestem bardzo wdzięczny za oferowaną ze strony władz miasta pomoc i to nie tylko tę finansową, ale przede wszystkim administracyjną. Niestety wnioski o dofinansowanie to nie taka prosta sprawa, a dzięki pomocy Urzędu Miasta jeden z nich już powędrował do Urzędu Marszałkowskiego, a my jako wspólnota parafialna spodziewamy się dalszej współpracy - mówi proboszcz.

Warto też wspomnieć o kilku kluczowych elementach świątyni, których to historię nie wszyscy mieli okazję poznać, a nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Ołtarz, o którym mowa, a który niebawem zostanie poddany renowacji wykonany jest w stylu rokokowym i pochodzi z XIX w. Tak jak większość zdobień i wyposażenia kościoła powstał dzięki staraniom wybitnych artystów. W parafii znaleźć można także postacie figuralne Anny i Joachima (rodzice Matki Bożej), Świętych Piotra i Pawła czy umiejscowiony centralnie obraz Matki Bożej Pocieszenia z ozdobnymi sukienkami z koronami. Wizerunek ten zasłaniany jest przez obraz św. Klemensa, który pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Sam ołtarz był już kilkukrotnie przemalowywany. Jak twierdzi ksiądz proboszcz dość sporym zaskoczeniem dla parafian może okazać się zmiana koloru ołtarza, gdyż pierwotnie planowane są prace, które przywrócą jego najbardziej okazałą formę. To zadanie również objęte jest ścisłą opieką konserwatora. Kiedy możemy spodziewać się pierwszego efektu, tego jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością możemy być pewni, że kościół już niebawem powróci do swojej fundamentalnej świetności. Co więcej już niedługo zbliżają się ważne rocznice, m.in. za 10 lat będziemy obchodzić 250-lecie budowy kościoła, a za niecałe 4 lata 200-lecie jego konsekracji.

Szymon Dyczkowski