KWW M Pszczola

Najcenniejszy jest poświęcony czas

Najcenniejszy jest poświęcony czas
Jedną z aktywności Beaty Mirochny jest gra w Zaspole Pieśni i Tańca Ziemia Myslenicka Fot. fot. z arch. Beaty Mirochny

Beata Mirochna, uczennica Małopolskiej Szkoły Gościnności, jest laureatką konkursu 8 Wspaniałych w regionie myślenickim. Dostała się do ogólnopolskich eliminacji w Warszawie. Po raz pierwszy wzięła udział w konkursie, w którym liczy się poświęcenie drugiemu człowiekowi. Jak wspomina, swoją chęć niesienia pomocy innym wyniosła już z rodzinnego domu.

Nasza laureatka 8 Wspaniałych ma 17 lat i mieszka w Stróży. Obecnie uczęszcza do 1 klasy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach. Od 11 lat gra na skrzypcach w różnych zespołach, od roku w Ziemi Myślenickiej. Lubi sport, pracę z dziećmi i młodzieżą a przede wszystkim lubi pomagać innym.

8 Wspaniałych to konkurs, którego celem jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań na rzecz innych. Aby się do niego zakwalifikować, należy aktywnie pomagać innym w ramach wolontariatu przez minimum rok. Następnie trzeba złożyć swoje dokumenty, m.in. krótki życiorys, zaświadczenie od organizacji w której się działa przynajmniej od roku i wypełniony formularz zgłoszeniowy. Konkurs jest prowadzony na kilku etapach, a zaczyna się od eliminacji gminnych (w tym roku 12 marca w UMiG w Myślenicach). Beata Mirochna wygrała go i otrzymała nominację do eliminacji rejonowych, w których również została laureatką i przeszła do etapu ogólnopolskiego. Reprezentowała nasz region 4 kwietnia w Warszawie. Gala finałowa 8 Wspaniałych z udziałem naszej laureatki ma się odbyć w Białogardzie w dniach 7 – 9 czerwca.

Beata Mirochna od 5 lat aktywnie działa w OSP w Stróży, Oazie Dzieci Bożych w Stróży i w Osieczanach, gdzie co tydzień prowadzi spotkania formacyjne dla dzieci. Jest aktywnym wolontariuszem w Myślenickim PZC „Betanii”. Należy do oazy w Myślenicach oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Beata jest również inicjatorką projektu społecznego #No_Elo2, którego celem jest zwalczanie nadużywania języka kolokwialnego w gimnazjum (do którego uczęszczała) oraz w liceum, którego jest obecnie uczennicą.

– Robienie czegoś więcej i wymaganie od siebie więcej, niż tylko bycia przeciętnym uczniem, zawsze wiąże się z poświęceniem jednych rzeczy, dla dobra innych. Oczywiście nie chodzi tutaj o zaniedbywanie nauki. Owszem, jest ciężko pogodzić wszystkie moje działalności z nauką, ponieważ wymagają ode mnie wiele czasu, wysiłku i poświęcenia. Jednak nie żałuję, bo moim zdaniem powinniśmy wymagać od siebie, nawet jeśli inni od nas nie wymagają.

Jak dodała Beata, pomaganie sprawia jej ogromną satysfakcję, radość i czuje się wtedy spełniona.

Chęć niesienia pomocy innym wyniosła już z domu, w którym była wychowywana i uczona, że należy pomagać drugiemu człowiekowi.

– Pamiętam, że nasz dom zawsze był otwarty na drugiego człowieka. Odwiedzały nas podopieczne hospicjum w Myślenicach, panie Wandzia i Paulinka bywały u nas bardzo często. Widok obcych ludzi w domu sprawił, że kontakt z drugim człowiekiem, niezależnie od jego stanu, nie jest dla mnie trudny, przeciwnie, sprawia mi ogromną radość. Dzięki temu doświadczeniu zrozumiałam, że czas jest najcenniejszą „rzeczą” jaką możemy dać drugiemu człowiekowi, a radość i miłość w oczach ludzi jest najcenniejsza.

 

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu