Najpiękniejsza w Małopolsce

Węglówka, niewielka wieś, nad którą górują m.in. Lubomir (904 m n.p.m.) i Patryja (763 m n.p.m.) zyskała niedawno tytuł najpiękniejszej w organizowanym przez województwo konkursie „Małopolska Wieś 2024”. Kto jeszcze nie miał okazji poznać jej walorów, warto aby ją odwiedził. Doskonałą okazją może być zbliżająca się noc „spadających gwiazd”, a to dlatego, że na obserwacje perseid zaprasza znajdujące się tam, a dokładnie na szczycie Lubomira Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza.
Obserwacje perseid zaplanowane są na noc z 12 na 13 sierpnia, bowiem wtedy właśnie przewidywane jest maksimum ich aktywności. Polana, z której będzie można je obserwować znajduje się przy odbudowanym w 2007 roku Obserwatorium. To pierwsze, z którego dokonano niezwykle ważnych dla polskiej astronomii, bo pierwszych odkryć komet, Niemcy spalili pod koniec II wojny światowej. Dwie komety, pierwsza odkryta przez Lucjana Orkisza, a druga przez Władysława Lisa, do dziś widnieją w herbie gminy Wiśniowa, a ocalałą lunetę, przez którą Lucjan Orkisz wyparzył swoją kometę, można do dziś oglądać, stoi bowiem w holu Obserwatorium.
Znajdziemy tam też dużo nowszy, na wskroś nowoczesny sprzęt za pomocą, którego można obserwować niebo. I takie obserwacje nieba są stamtąd prowadzone. Prowadzi je dr Marcin Cikała, od 17 lat kierownik Obserwatorium na Lubomirze. O Węglówce wypowiada się on w samych superlatywach: - Myślę, że słusznie otrzymała tytuł, bo to miejsce przeurokliwe, z pięknym krajobrazem, życzliwymi ludźmi i pysznym jedzeniem.
Sołtyska Węglówki Lucyna Zborowska wychowała się tutaj i także nie ma najmniejszych wątpliwości, że żyje w jednym z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Małopolsce. Ale nie ma też wątpliwości, że nie tylko położenie i krajobrazy czynią Węglówkę wyjątkowo piękną. - To także zasługa ludzi, którzy tu mieszkają. Węglówka jest piękna swoimi mieszkańcami, którzy jak mało kto potrafią się zjednoczyć i współpracować czy to dla dobra wsi, czy osób w potrzebie. Organizujemy cykliczne akcje krwiodawstwa, pikniki charytatywne, pielęgnujemy też nasze tradycje górali Zagórzan organizując m.in. dożynki parafialne, prowadząc zespół „Mali Węglowianie” - mówi.
Tego samego zdania, co sołtys wsi, jest także wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, który w rozmowie z nami mówi, że Węglówka owszem jest pięknie położona i znajdziemy w niej urokliwe szlaki turystyczne, to jednak jej największym walorem są mieszkańcy, solidarni i aktywni społecznie, czego najlepszym dowodem są liczne przedsięwzięcia i zespoły, które tam działają.
We wsi, oprócz wspomnianego już zespołu regionalnego, znajdziemy także: Ochotniczą Straż Pożarną, Orkiestrę Dętą OSP Węglówka, Koło Gospodyń Wiejskich i parafialny zespół Caritas.
Jeśli chodzi o parafię to też jest na swój sposób wyjątkowa, bo choć jest niewielka działają tu aż dwa kościoły, a każdy z nich warto zobaczyć. Starszy, 130-letni to tzw. górny kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej położony na tzw. Ślusarzówce. To w nim przechowywany jest papieski ornat należący do papieża Polaka - Jana Pawła II. Został on przekazany parafii w Węglówce przez siostrę Eufrozynę, sercankę i wieloletnią osobista sekretarkę Ojca Świętego, rodzinnie powiązaną z Węglówką. Drugi, nowszy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy stoi w samym centrum położonej w dolinie wsi.
Oprócz kościołów w Węglówce znajdziemy wiele przydrożnych kapliczek oraz wspomniane już szlaki turystyczne, w tym stosunkowo nowy, malowniczy Szlak Rysia prowadzący na Patryję. Ten szczyt, to obok Lubomira, cel wypraw w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.