Nareszcie! Rusza budowa przedszkola w Jaworniku

Nareszcie! Rusza budowa przedszkola w Jaworniku
Podpisanie umowy na budowę nowego przedszkola w Jaworniku Fot. M. Stoszek

Dla mieszkańców Jawornika to historyczny moment – o nowe przedszkole walczyli od 2010 roku. Wtedy to ówczesny radny Wacław Szczotkowski, wraz z pełniącym funkcję sołtysa Władysławem Kurowskim, członkami rady sołeckiej i rzeszą mieszkańców poczynili starania o budowę nowego przedszkola.

Potrzeba była nagląca, bo już wtedy ponad 100-letni budynek, w którym mieściły się oddziały przedszkolne był w bardzo złym stanie sanitarno-technicznym.

W 2014 roku temat nowego przedszkola był jedną z głównych obietnic wyborczych, ówczesny burmistrz Maciej Ostrowski razem ze starostą Józefem Tomalem przedstawiali nawet mieszkańcom wizualizację nowego przedszkola. Po wyborach, przez cztery lata temat wciąż powracał, ale nie doczekał się żadnych konkretnych rozwiązań. Tymczasem stan budynku ulegał stopniowemu pogorszeniu, a ilość dzieci uczęszczających do placówki systematycznie rosła. By zapewnić miejsce wszystkim dzieciom, kierownictwo przedszkola musiało całkowicie przeorganizować przedszkole: zlikwidowano jadalnię, żeby dać dzieciom dodatkową salę i drugą szatnię.

Wiadomość o przyznaniu dofinansowania na budowę przedszkola w Jaworniku z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych była dla całej społeczności Jawornika jedną z najbardziej wyczekiwanych. Teraz nadszedł czas na kolejne kroki: we wtorek 7 września burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał umowę z wykonawcą budowy Przedszkola Samorządowego w Jaworniku - firmą Eko-Rem-Bud z Łabowej. Całkowity koszt wykonania nowego budynku wyniesie 5 545 520,00  zł, a czas budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu potrwa nieco ponad rok.

Jak podczas podpisywania umowy komentował burmistrz Jarosław Szlachetka:

- Mówimy o historycznej chwili dla społeczności Jawornika, a szczególnie tych najmłodszych obywateli. Po wielu latach oczekiwań w końcu będą mogli uczęszczać do nowego przedszkola i uczyć się w odpowiednich warunkach. Szczególnie się cieszę, że inwestycja, którą zapowiadałem w 2018 roku w kampanii wyborczej, dzisiaj przechodzi w stan realizacji. Jeszcze raz dziękuję za środki na tę inwestycję z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnej panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz panu posłowi Władysławowi Kurowskiemu, który wspomagał nas w ich pozyskaniu. Dziękuję również wszystkim osobom, które były dobrymi ambasadorami tej inwestycji, bo zarówno radny Wacław Szczotkowski, jak przewodniczący Rady Sołeckiej Dariusz Łabędzki, cały czas nas dopingowali, aby podjąć odpowiednie decyzje w kierunku budowy nowego przedszkola. Podpisanie umowy z wykonawcą to świetne informacje dla społeczności Jawornika, dyrekcji oraz rodziców. Za nieco ponad rok powstanie nowe przedszkole.

Nowe przedszkole zbudowane zostanie na działce mieszczącej się naprzeciw Szkoły Podstawowej w Jaworniku. Zgodnie z opracowaną dokumentacją powstanie tu parterowy budynek przedszkola z czteroma oddziałami mogącymi przyjąć po 25 dzieci oraz oddział żłobkowy. Budynek zostanie wyposażony w pełne zaplecze kuchenne.

Swojej radości z realizowanej inwestycji nie krył również Władysław Kurowski, który zabiegał o nią wcześniej jako sołtys Jawornika, a obecnie jako poseł na Sejm RP:

- Tym wydarzeniem kończymy czas niemożności, której symbolem w Jaworniku była właśnie budowa przedszkola. Dążenia były od 10 lat i się nie udawało, a podpisanie umowy na rozpoczęcie budowy nowego obiektu opiekuńczo-wychowawczego w tej miejscowości realizuje nasze zobowiązania wyborcze – zarówno moje jako posła, jak i burmistrza Jarosława Szlachetki i radnego Wacława Szczotkowskiego z kampanii samorządowej. Nowy budynek przedszkola to też spełnienie marzeń i dążeń lokalnej społeczności, dyrekcji przedszkola, czy kolejnych rad sołeckich. Mogę powiedzieć, że w Jaworniku obok rozwiązań komunikacyjnych jest to najważniejsza inwestycja, jakiej wyczekiwali mieszkańcy. Dziękuję panu burmistrzowi za skuteczne pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i spełnienie obietnicy, którą postawił pan trzy lata temu mieszkańcom podczas wyborów samorządowych.

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.