Narkobiznes warty miliony

Region 27 listopada 2018 Wydanie 42/2018
Narkobiznes warty miliony

Prawie sto milionów złotych ze sprzedaży narkotyków mogli zarobić członkowie gangu. Nad rozbiciem szajki policjanci pracowali od ponad roku, a tylko podczas jednej z ostatnich akcji w powiecie krakowskim i myślenickim znaleźli i zlikwidowali profesjonalną uprawę konopi o przybliżonej wartości rynkowej 1,2 mln zł. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej

Policjanci od 2017 roku prowadzą śledztwo w sprawie dotyczącej grupy, której członkowie mają związek z pseudokibicami jednego z krakowskich klubów sportowych. Sprawdzając wszystkie tropy, funkcjonariusze dotarli również do powiatu myślenickiego. Łącznie w tej sprawie występuje 39 podejrzanych, z czego 26 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku i wprowadzić na rynek prawie 5,6 tony marihuany o wartości blisko 89 mln zł oraz ponad 122 kg kokainy wartej niemal 4,4 mln euro.

Podczas jednej z ostatnich akcji, która odbyła się na terenie powiatów krakowskiego i myślenickiego zatrzymano 13 osób, zlikwidowano plantację na której rosło niemal 1300 krzewów konopi. Policjanci przeszukali wiele obiektów i samochodów znajdując w nich m.in. broń palną, amunicję, maczety, noże, kastet, kominiarki oraz narkotyki. W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. dotyczące przestępczości narkotykowej oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba kierowania nią.

Ostatnie działania policjanci CBŚP przeprowadzili także na terenie Krakowa, gdzie zatrzymano kolejne dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie. Z ustaleń śledczych wynika, że obaj inwestowali w nieruchomości pieniądze pochodzące z przestępstw. Na podstawie zebranego materiału zostali tymczasowo aresztowani.

Śledztwo jest nadal rozwojowe i policjanci CBŚP wspólnie z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie wykonują intensywne czynności w sprawie.