Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - 33 tys. zł dla Gminy Myślenice

Gmina 22 marca 2022 Wydanie 12/2022
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - 33 tys. zł dla Gminy Myślenice

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Myślenice otrzymała dofinansowanie w kwocie 33 tysiące złotych na doposażenie bibliotek w szkołach i przedszkolach.

- Organy prowadzące placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i biblioteki pedagogiczne ubiegające się o wsparcie finansowe w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa w Gminie Myślenice zyskały łącznie 33 tysiące złotych na doposażenie swojej oferty w 2022 roku. Z pozyskanych środków skorzysta pięć szkół podstawowych oraz przedszkoli z naszej gminy - mówi Marta Bisztyga z Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG Myślenice.

Główny cel programu Rozwoju Czytelnictwa – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny priorytet. Są one nakierowane na wyrównywanie szans poprzez podniesienie kompetencji czytelniczych w społeczeństwie.

- poprawę oferty bibliotek publicznych

- inwestycje w infrastrukturę bibliotek

- zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego

- bibliotek szkolnych i pedagogicznych, rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej

Narodowe Centrum Kultury koordynuje program dotacyjny pt. BLISKO wspierający wielofunkcyjność bibliotek Biblioteka Narodowa odpowiada również za budowę ogólnokrajowej sieci bibliotek. Wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek, który połączy katalogi ponad 500 bibliotek, ułatwi dostęp do informacji o zbiorach polskich bibliotek użytkownikom z całego kraju.

GSI