Narodziny miłości Elisa Puricelli Guerra Papierowe serca Łódź 2019 wiek 12 +

Narodziny miłości Elisa Puricelli Guerra Papierowe serca
Łódź 2019 wiek 12 +

Można pokochać drugą osobę, jeśli nie widzieliśmy jej na oczy, a kontaktowaliśmy się tylko pisemnie? To właśnie spotkało głównych bohaterów „Papierowych serc” - Unę i Dana. Jednak nie pisali do siebie sms-ów, nie korzystali z portali randkowych, czy internetowych komunikatorów, jak można by się tego było spodziewać po współczesnej młodzieży. Liściki zostawiali … w książce w bibliotece. Oboje wrażliwi, lubiący czytać. Pisząc, powoli odsłaniali swoje charaktery i naturę.

Ale nie jest to tylko ładnie opowiedziana historia miłosna. Rzecz dzieje się bowiem w dziwnej, nowoczesnej szkole, w której prowadzona jest eksperymentalna terapia, mająca na celu pomoc nastolatkom w poradzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami. Sposób jest genialny w swej prostocie - uczniowie dostają lekarstwo, które powoduje wymazanie złych wspomnień przy jednoczesnym pozostawieniu w pamięci innych informacji (np. tych zdobytych podczas nauki).

A może chodzi nie tylko o wymazanie niedobrych wspomnień, ale o coś więcej? Bardzo poruszył mnie wątek spełniania przez dzieci oczekiwań rodziców. Ilu rodziców myśli, że ich potomstwo ma wypełnić jakiś plan? Mieć takie, a nie inne cechy charakteru? Kto z nas tak naprawdę zamierza pozwolić dziecku być sobą, a kto rozmaitymi sposobami będzie kreować je wedle własnych wyobrażeń?

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.