NEUROŚRODEK – miejsce wielkiej nadziei dla uwięzionych we własnym ciele

Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” z Wiśniowej od 2009 roku pomaga na co dzień dzieciom i dorosłym z ciężkimi niepełnosprawnościami neurologicznymi, wsparciem obejmują także ich rodziny. Misją Stowarzyszenia jest bycie blisko chorego i jego rodziny w sytuacji dramatu ciężkiej choroby, dbanie by mieli poczucie oparcia, nie pozostawali w samotności i niesienie konkretnej pomocy w trudach codzienności, w leczeniu i rehabilitacji.
To właśnie wieloletnie doświadczenie i marzenie, by móc nieść kompleksową, holistyczną, zindywidualizowaną pomoc i objąć nią większą liczbę podopiecznych doprowadziło do ważnej decyzji o budowie w Lipniku miejsca wielkiej nadziei dla osób uwięzionych w swoim ciele, sparaliżowanych po przebytych urazach neurologicznych w wyniku wypadku, udaru, rzadkich i ciężkich chorób neurologicznych. Powstający ośrodek będzie miejscem najnowocześniejszej, wysokospecjalistycznej i wielokierunkowej neurorehabilitacji.
Pragnieniem pomysłodawców jest, by było to miejsce, gdzie zaawansowana technologia i wiedza idą w parze z empatią.
- Planujemy, że w NEUROŚRODKU będzie dostępny najnowocześniejszy obecnie w świecie sprzęt, np. Lokomat z modułem dziecięcym z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, Egzoszkielet, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, interaktywna bieżnia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości – do usprawniania i ponownej nauki utraconego chodu, urządzenia robotyczne do terapii ręki. W ośrodku wsparciem obejmiemy także opiekunów osób z ciężkimi niepełnosprawnościami, utrudzonych ciągłą, przez lata trwającą opieką. – mówi prezes zarządu Stowarzyszenia Ewa Dudzik-Urbaniak.
NEUROŚRODEK będzie także miejscem, gdzie pracę otrzymają osoby z niepełnosprawnościami.
Plan budowy nowego ośrodka stopniowo jest realizowany
- Mamy już projekty NEUROŚRODKA, mamy ogrodzoną działkę, drogę dojazdową, uzbrojenie działki pozwalające na rozpoczęcie budowy budynku. Mamy posadzone drzewa i krzewy wzdłuż ogrodzenia działki – początek ogrodu sensorycznego – mówi Ewa Dudzik-Urbaniak.
Ostatnio uruchomiona została nowa strona, przez którą prowadzona jest zbiórka na rzecz budowy ośrodka. Strona ta umożliwia szybkie płatności online. Obecnie zbierane są fundusze na I etap budowy budynku (fundamenty, I kondygnacja budynku, wszystkie konieczne prace ziemne). Koszt I etapu wynosi 3,5 miliona złotych.
- Dzięki wpłatom ludzi o dobrych sercach NEUROŚRODEK na naszych oczach ze sfery marzeń przenosi się do realnego życia. Nasi podopieczni i inni uwięzieni w swoim ciele uzyskają dostęp do niezwykłych możliwości jakie daje współczesna neurorehabilitacja. - mówi pani Ewa. I dodaje, że obecnie z wielką nadzieją na nowe i zaawansowane możliwości terapeutyczne w ośrodku czeka m.in. 5-letni Adaś z rzadką i ciężką chorobą genetyczną, 20-letnia Martyna z okrutnym zanikiem mięśni. Czeka także 6- letnia Marysia wymagająca rehabilitacji przez całe życie po przebytym SMA1 i 35-letni Szczepan, mistrz walki o utraconą sprawność, który 7 rok po udarze walczy o każdy krok ku samodzielności.
Wpłaty na rzecz budowy ośrodka można dokonywać poprzez stronę: www.neurosrodek.pl