Nie wrócili do szkół

Nie wrócili do szkół

Decyzją rządu uczniowie starszych klas szkół podstawowych nie wrócili do szkół od marca. Jak podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce jest trzecia fala pandemii, co uniemożliwia wznowienie przez nich nauki stacjonarnej.

Przypomnijmy, że w szkołach uczą się już, od 18 stycznia, uczniowie młodszych klas I - III. I to na razie pozostanie bez zmian. Starsze klasy liczyły na powrót od marca, do końca lutego bowiem przedłużona została im nauka zdalna. Teraz już wiemy, że powrotu, przynajmniej do 14 marca, nie będzie.

Rzecznik zaznacza, że powrót uczniów do szkół jest bardzo ważny m.in. ze względu na to, że nauka zdalna negatywnie działa na psychikę dzieci i młodzieży, ale na ten moment takiej decyzji podjąć nie można. Sytuacja epidemiczna się pogarsza i obostrzenia szkolne muszą zostać zachowane.

Jeszcze przed decyzją o przedłużeniu zdalnej nauki dla starszych klas do końca lutego dyrektorzy szkół podstawowych z gminy Myślenice wyrażali nadzieję na ich powrót.

- Bardzo bym tego chciała. Szczególnie ważny jest dla mnie powrót uczniów z klas czwartej i ósmej. To dla nich nowy etap w życiu. Uczniowie czwartej klasy mierzą się z nowymi przedmiotami, a ósmoklasiści przygotowują do egzaminów - mówiła Lilianna Mitana, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych w Osieczanach. - Po powrocie młodszych klas do szkół, priorytetem powinien być teraz powrót klas ósmych, które czeka egzamin. Wymagania egzaminacyjne zmieniły się. Musimy odpowiednio przygotować do nich uczniów. A zdalnie będzie to trudne - wyjaśniał Tadeusz Jarząbek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach. Powrotu do szkół kolejnych klas, szczególnie ósmej, wypatrywała również Marzena Pietrzak, dyrektorka Zespołu Placówek Oświatowych w Głogoczowie. - To bardzo ważne. Uczniowie najlepiej przygotują się do egzaminu w szkole, nie w domu - podkreślała.

Na to by zasiąść w szkolnych ławkach starsi uczniowie będą musieli jednak poczekać.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).