Niebieski poniedziałek w Dwójce

Niebieski poniedziałek w Dwójce

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, będący pamiątką uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku.

To wyjątkowy dzień, w którym priorytetem jest ochrona, szacunek i promocja praw każdego dziecka na całym świecie. Tego właśnie tego dnia wiele ciekawych wydarzeń miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach. Uczniowie z klas 5b, 7d i 7e przygotowali audycję radiową poświęconą prawom i obowiązkom dzieci. Na holu szkoły, klasy 6a i 1a zorganizowały kawiarenkę, gdzie królowały niebieskie galaretki, ciasteczka i babeczki. Dochód w wysokości 1442 zł został przekazany Stowarzyszeniu Hospicyjnemu w Wiśniowej, zajmującemu się opieką nad chorymi. Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał od klasy 6a niebieską bransoletkę z magicznym koralikiem, będącym symbolem świadomości istoty praw dziecka. Podczas przerw można było zrobić sobie zdjęcia w fotobudce, która obrazowała prawa dziecka. Klasa 6e zorganizowała również niebieski marsz do zaprzyjaźnionego przedszkola, aby wspólnie rozmawiać o prawach dziecka, natomiast klasa 1a stworzyła mural na dziedzińcu szkolnym. Podczas lekcji wychowawczych i edukacji społecznej uczniowie analizowali artykuły Konwencji Praw Dziecka, tworząc jednocześnie prace plastyczne. Klasa 6e zadbała o dekoracje na terenie całej szkoły, obejmując schody, drzwi sal lekcyjnych i tablice ścienne. Ten dzień był okazją do podkreślenia tego, jak ważne jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego i kochającego środowiska. Ochrona tych praw nie tylko tworzy warunki dla rozwoju najmłodszych, lecz także przyczynia się do budowania świadomego i szczęśliwego społeczeństwa, w którym dzieci mają szansę na godne i szczęśliwe życie.

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje