Nowa strategia powiatu

Nowa strategia powiatu

Podczas XXXV sesji powiatu, która odbyła się 24 czerwca radni przyjęli Strategię Rozwoju Powiatu Myślenickiego na lata 2021 – 2030.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Strategia Rozwoju Powiatu Myślenickiego na lata 2021 - 2030 jest najważniejszym dokumentem samorządu powiatowego określającym obszary, cele i kierunki rozwoju realizowane na obszarze powiatu. Strategia pełni kluczową rolę jako generalny plan postępowania Zarządu Powiatu Myślenickiego i Rady Powiatu Myślenickiego we współpracy z innymi samorządami, jednostkami administracji państwowej przedsiębiorcami oraz mieszkańcami w celu zapewnienia rozwoju potencjałów powiatu.”

Misją przewodnią przygotowanej strategii jest zdanie: ,,Powiat Myślenicki w 2030 roku to atrakcyjne i bezpieczne miejsce zamieszkania - pracy, edukacji, inwestowania i wypoczynku w czystym środowisku naturalnym.” W momencie uchwalenia Strategia Rozwoju Powiatu Myślenickiego na lata 2021-2030 stała się podstawowym, wieloletnim dokumentem strategicznym formułującym politykę rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu z perspektywy lokalnej w takich obszarach jak: bezpieczeństwo i współpraca; edukacja, kultura, sport, turystyka, promocja; zdrowie i pomoc społeczna; rynek pracy, przedsiębiorczość; drogi i transport, ochrona środowiska, architektura, geodezja.

Podczas sesji przyjęto również sprawozdanie z działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w 2020 roku i przyznano dotacje celowe dla myślenickiego szpitala, jedną w wysokości 114.178,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2” i drugą w kwocie 204.836,00 zł z przeznaczeniem na wymianę rurociągu kanalizacji zewnętrznej w rejonie kuchni szpitalnej, zakup stołu zabiegowego elektrycznego, malowanie pomieszczeń i korytarza w budynku Przychodni i Administracji szpitala,

W porządku obrad znalazła się również sprawa dofinansowania w kwocie 100.000 zł do zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla PSP w Myślenicach oraz udzielenie dotacji dla jednostek OSP z terenu powiatu. Jak podczas dyskusji zauważył radny Robert Pitala:

- Niestety dotacje dla OSP zostały po raz kolejny obniżone z 10.000 zł do 6.000 zł. Radny pytał m.in o to, dlaczego dofinansowanie dla OSP ponownie zostało zmniejszane i dlaczego nie przyznano dodatkowych środków jednostkom, które w zeszłym roku otrzymały mniejszą niż zwykle dotacje. Jak komentuje: - Poprosiłem więc pana starostę o to aby jeśli nie teraz to do końca roku przekazać jednostkom brakujące 4000 zł, a także taką samą kwotę tym OSP, które w ubiegłym roku również dostały obniżoną dotację w wysokości 6.000 zł, tak aby wszystkie jednostki otrzymały zgodnie z deklaracjami Zarządu Powiatu po 10.000 zł. Niestety usłyszałem od starosty, że to nie są zadania powiatu i brakuje na to pieniędzy! Tyle tylko, że powiat wykonując swoje zadania bardzo często korzysta z pomocy druhów ochotników. marszałek województwa też może powiedzieć że to nie jego zadania, a mimo to co roku przeznacza ogromne środki na OSP. Skoro można było zwiększyć dotację dla Państwowej Straży z 50.000 zł do 100. 000 zł, to można także znaleźć podobną kwotę dla OSP. Uważam, że na bezpieczeństwie mieszkańców oraz druhów ochotników nie powinno się oszczędzać, a od pięknych słów na zebraniach strażackich ważniejsze są realne działania.

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.