Nowości Biblioteki Publicznej. Cień dawnych królestw

Kultura 12 stycznia 2021 Wydanie 2/2021
Nowości Biblioteki Publicznej. Cień dawnych królestw

Kilka rzeczy jest tu absolutnie pewnych. Przede wszystkim to, że książka uwiedzie głównie koneserów, miłośników historii, co zresztą wiadomo już po pobieżnym jej przekartkowaniu. No i to, że lektura nie będzie łatwa. Temu, co zastaniemy pomiędzy okładkami blisko bowiem do podręcznika w jego akademickiej odmianie.

Nie chcę jednak nikogo namawiać na jej nieczytanie lub nią straszyć. Bo pożytki z lektury „Królestwa wiary” pióra Briana A. Catlosa mogą okazać się ogromne.

Krótko: rzecz traktuje o dawnej Hiszpanii, o terytoriach, które dziś zamknięte w jej granicach, w przeszłości przechodziły z rąk do rąk. Nie zawsze hiszpańskich. Częściej wodzów plemion z Afryki Północnej. Nie będzie to jednak opowieść o plemionach i tworzonych przezeń miastach czy księstwach. Raczej o religiach, których dziś nie zawsze oczywiste piętno odbite zostało na Hiszpanii: jej architekturze, mentalności, sztuce. Wyliczać można długo…

Terytorium współczesnej Hiszpanii zamieszkiwali chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Dość szybko ten „religijny” aspekt książki implikuje więc opisem bitew, potyczek, niesnasek. Mieczem i trucizną posługiwali się tu wszyscy: zręcznie, a i z finezją godną czarnoksiężników. Nie to jednak jest powodem do zdziwienia. Raczej fakt, że w tym powszechnym pomieszaniu dobra i zła, w bitewnym zgiełku, w odgłosach błagań o litość mordowanych, w modlitwach konających w bólu szeptanych w rozmaitych językach powstały rzeczy, które po dziś dzień zadziwiają. Katedry, meczety i pałace, kamienice. Zaułki miast. Bruk traktów. Książki naukowe, traktaty filozoficzne, rozprawy teologów. Dziwny jest ten świat, prawda?

Tomasz Dziki

Brian Catlos: Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2019. Zakup książki zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.