Nowości Biblioteki Publicznej. Włochy i inne niespodzianki

Nowości Biblioteki Publicznej. Włochy i inne niespodzianki

„Ja chciałbym, chciałbym być poetą…” śpiewał niegdyś Leszek Długosz, a ja cóż…. Ja… chciałbym zrecenzować książkę Heddi Goodrich unikając trywialności. Bo… „Zagubieni w Neapolu” to piękna historia pięknej miłości, w pięknym mieście, pięknie opowiedziana przez piękną dziewczynę. O trywialność – siłą rzeczy – nie jest więc trudno.

Pomiędzy okładkami na czterystu ponad stronach, wspomnienie młodości, o jakiej wielu z nas pewnie marzy, a niektórym tylko udaje się przeżyć. Studia na włoskim uniwersytecie, wśród młodzieży z całego świata, studenckie imprezy przy włoskim jedzeniu i winie aż po świt. I filozoficzne dyskusje o życiu i świecie, niesplamione jeszcze trucizną doświadczenia życiowego. Ech…

A to wszystko przecież w słonecznym Neapolu. W najbardziej włoskim z włoskich miast, w cieniu Wezuwiusza. Zbudowany z tufu (to materiał, budulec z wulkanicznym rodowodem) z plątaniną ulic, w której ciągle gubią się nasi bohaterowie Heddi i Pietro, z rozsypującymi się mieszkaniami, wiecznie kłócącymi sąsiadami, zwałami niewywożonych śmieci. W mieście, które wciąż oczekuje kolejnego wybuchu wulkanu. Tu wszystko trwa i jest w jakiś gorączkowym, drżącym oczekiwaniu, podsycanym gorącym sirocco wiejącym znad Sahary i domowym winem przywożonym ze wsi.

Miasto porywa Heddi, amerykańską studentkę, pozwala odkrywać się powoli, od podziemi ze stosami kości, po najwyższe piętra kamienic, gdzie sprytni mieszkańcy nielegalnie dobudowują małe mieszkanka i za horrendalne pieniądze wynajmują studentom.

Historia bohaterki i autorki są mocno splecione. Część historii Heddi to fakty z życia autorki, ale to tylko czyni powieść prawdziwszą, a zderzenie amerykańskiej tożsamości Heddi z „włoszczyzną” nadaje jej specyficzny smak.

Książkę czyta się tak, jak przeżywa młodość: szybko, lekko, intensywnie. Jeżeli nawet są weń wpisane bolesne chwile to zapominamy je biegniemy dalej. Ku niepewnej przyszłości, w cieniu naszego własnego wulkanu.

Tomasz Dziki

Heddi Goodrich: Zagubieni w Neapolu. Wydawnictwo Zysk i s-ka. Poznań 2019. str. 408