O czym decydowali radni na ostatniej sesji?

O czym decydowali radni na ostatniej sesji?

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Myślenicach zakończyła się przyjęciem jedenastu uchwał. Jak były one różnorodne, niech świadczy szybki przegląd spraw, których dotyczyły. Było uchwała, która zainteresuje fanów sportu, a szczególnie kibiców Wisły Kraków, bowiem dotyczy planowanej rozbudowy bazy treningowej. Była też uchwała ważna dla miłośników zwierząt, a jeszcze ważniejsza dla samych zwierząt, szczególnie tych bezdomnych. Była też taka, na którą czekali szczególnie mieszkańcy Buliny, a która jest krokiem w stronę wyodrębnienia nowej wsi w gminie Myślenice.

Nowa wieś w gminie?

Uchwała w sprawie wystąpienia, za pośrednictwem wojewody małopolskiego, do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o zmianę urzędowej nazwy miejscowości Bulina „przysiółek wsi Łęki” na Bulina „wieś” to odpowiedź na głosy mieszkańców przysiółka Bulina, który choć jest odrębnym sołectwem, to administracyjnie jest częścią wsi Łęki. W konsultacjach społecznych, które się odbyły opowiedzieli się za odłączeniem Buliny od Łęk, dzięki czemu w ich adresach ma się pojawić nazwa Bulina. Jak argumentowali, to ważne dla ich bezpieczeństwa, ale też wygody. Chodzi głównie o służby ratownicze, których kierowcy czy dysponenci, nie muszą wiedzieć, zwłaszcza jeśli nie są stąd, że do Buliny jadąc od Myślenic najszybciej dojedzie się skręcając w Osieczanach w prawo, zamiast jechać prosto do Drogini i dalej do Łęk. Chodzi także o kurierów i wszystkich tych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy i chcą trafić pod właściwy adres. Żeby im to ułatwić Bulina ma zostać odrębną wsią, w której co więcej, ulice zyskają swoje nazwy. – Będzie to działało na korzyść i precyzyjnie wskazywało, gdzie dany numer jest, bo numery będą narastające po sobie, a nie tak jak teraz, kiedy numery Łęki 1, Łęki 2 teoretycznie mogą znajdować się na dwóch różnych skrajach miejscowości – mówił na sesji dr Wojciech Spyrka, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej UMiG Myślenice.

Radni uchwałę przyjęli jednomyślnie, ale wszystko zależy od decyzji ministra.

Sołtys Buliny Monika Wincenciak podziękowała burmistrzowi i urzędnikom za podjęte w tej sprawie działania a radnym za przyjęcie uchwały.

W sprawie zwierząt

W porządku obrad znalazł się także projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Myślenice w 2025 roku. - Myślenice są miejscem odpowiedzialnym i wrażliwym na los czworonogów – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka. - Ten program to konkretne działania począwszy od profilaktyki, przez leczenie aż po poszukiwanie nowych domów dla porzuconych zwierząt – powiedział. I dodał, że ważną rolę w tym odgrywa działające od 5 lat Stowarzyszenie „Przytul Sierściucha”, które prowadzi w Myślenicach „Sierściuchową przystań” i tzw. kociarnię. To miejsca, do których trafiają zgubione lub porzucone zwierzaki. Prezes tego Stowarzyszenia Dominika Bałuk-Cienkosz była gościem na tej sesji i opowiedziała na czym polega praca wolontariuszy i jakie oszczędności dla gminy wynikają z działalności stowarzyszenia.

Mówiła m.in. o tym, że gmina Myślenice wywiązuje się ze swoich zadań w tym zakresie najlepiej ze wszystkich gmin w powiecie, o przeprowadzce „Przystani” w nowe miejsce, na działkę użyczoną przez gminę i urządzenie jej z pomocą lokalnych przedsiębiorców i wolontariuszy. (Więcej o tym w tekście o otwarciu nowej „Sierściuchowej Przystani”). Radni przyjęli tę uchwałę jednogłośnie.

Większa plaża nad basenem letnim

Radni przyjęli też (stosunkiem głosów: 18 „za”, 2 „przeciw”, 0 wstrzymujących się) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości część działki ewidencyjnej numer 1139/2, obręb 3 położonej w Myślenicach. Chodzi o działkę sąsiadującą z basen letnim. Jak mówił burmistrz, dzierżawca basenu wystąpił do gminy z prośbą o wydzierżawienie jej tak, aby mógł dzięki temu powiększyć plażę nad basenem.

Wisła Kraków chce powiększyć bazę

Kolejny projekt uchwały jaki trafił pod głosowanie także dotyczył wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości, ale tym razem chodziło o nieruchomości położone w Myślenicach obręb 4 przy ul. Zdrojowej. Jak zapisano w nim, chodzi o dzierżawę na okres 30 lat, a wspomniany teren to teren sąsiadujący z obecną bazą treningową Wisły Kraków, „niezabudowany, miejscami porośnięty krzewami i drzewami”.

- To konsekwencja naszej współpracy z Wisłą Kraków i konsekwencja podpisanej jesienią ubiegłego roku umowy na dzierżawę dotychczasowego terenu bazy treningowej Białej Gwiazdy. Tak jak wtedy zapowiadaliśmy z prezesem Królewskim, którego dziś na sesji reprezentuje dyrektor Tomasz Wolicki, podejmujemy następne działania po to, aby tę bazę na myślenickim Zarabiu rozbudować. Stąd projekt uchwały dotyczący dzierżawy terenu przy ul. Zdrojowej właśnie na potrzeby dalszej rozbudowy o kolejne boisko piłkarskie – powiedział na wstępie burmistrz. Wymienił też pięć argumentów za tym, aby taką uchwałę podjąć. To m.in. wzmocnienie pozycji Myślenic jako ważnego ośrodka sportowego; korzyści dla mieszkającej tu młodzież i tutejszych klubów sportowych oraz nowe możliwości takie jak np. udział w programach szkoleniowych, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i gospodarczej w regionie, zainteresowanie mediów, zwiększony ruch turystyczny, rozwój infrastruktury okołosportowej.

Tomasz Wolicki, członek Zarządu TS Wisła Kraków i koordynator ds. budowy nowej bazy treningowej mówił o tym, że Wisła chce nie tylko kontynuować współpracę z Myślenicami, ale też iść krok dalej i bardziej się zaangażować m.in. w rozwój kultury fizycznej dzieci i młodzieży. Żeby to jednak uczynić potrzebuje jak tłumaczył dodatkowej bazy, bowiem ta, którą dysponuje, jest niewystarczająca. I tak w planach ma budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, trybuną i infrastrukturą towarzyszącą, na którym odbywałby się treningi i rozgrywane były mecze, ale które także byłoby w określonych porach udostępniane społeczności gminy Myślenice.

Uchwałę poparło 19 radnych, nikt nie był przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu.