O Europie z prof. Ryszardem Legutko

O Europie z prof. Ryszardem Legutko
Prof. Ryszard Legutko w Klubie „Gazety Polskiej” w Myślenicach Fot. Fot. M. Gaczyńska

„Wolność jednostki i narodów w Unii Europejskiej” była tematem otwartego spotkania europosła prof. Ryszarda Legutko z mieszkańcami Myślenic i okolic.

W wystąpieniu profesor odniósł się do bieżącej polityki unijnej. Omówił najważniejsze problemy wspólnoty, których powinniśmy być świadomi, jako obywatele państwa członkowskiego – brak równowagi między krajami członkowskimi, wspieranie polityki LGBT, biurokracja czy dążenie do stworzenia jednego państwa federalnego. Prof. Legutko podkreślił ważną rolę zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wynik wyborów może przesądzić o dalszych losach Unii i decyzjach, mających bezpośredni wpływ na kraje członkowskie.

Mieszkańcy Myślenic podjęli dyskusję w wielu istotnych kwestiach tj.: ACTA 2 – głosowanie i konsekwencje wprowadzenia, artykuł 7, którym grozi się Polsce, skład Parlamentu Europejskiego i szanse na zmiany, wolność jednostki i narodów w strukturach Unii na przestrzeni lat, wprowadzenie waluty euro w Polsce.

Na każde pytanie profesor starał się odpowiadać rzeczowo i wyczerpująco. Doskonale zna układy państw członkowskich oraz zwyczaje panujące w Brukseli, ponieważ od 10 lat jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a obecnie kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję. Spotkanie można obejrzeć na kanale YouTube, wpisując Myślenicki Klub „Gazety Polskiej”.

Kolejnym gościem KGP w Myślenicach będzie poseł na Sejm RP Dominik Tarczyński, który przyjedzie do Myślenic 10 maja.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu