Ocalić od zapomnienia - kwesta na nowy cel

Ocalić od zapomnienia - kwesta na nowy cel
Fot. R. Podmokły

Tegoroczna kwesta, jaka odbędzie się 1 listopada na cmentarzu koło Kościoła św. Jakuba na Stradomiu zostanie poświęcona cmentarzowi cholerycznemu na Bukówce. Cmentarz, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy jest miejscem pochówku blisko 2,5 tys. ludzi, którzy zostali tam pogrzebani wskutek epidemii cholery XIX wieku oraz klęsk głodu.

O cmentarzu tym niemal już zapomniano, ponieważ prawie całkowicie zniknęły ślady po nim, a ludzie z czasem zaczęli traktować ten teren jako miejsce spotkań, nie zawsze licujących z powagą cmentarza. Takiemu stanowi rzeczy postanowili się sprzeciwić myśleniczanie z Polskiego Towarzystwa Historycznego, Fundacji Rozwoju Regionalnego Myślenic, Stowarzyszenia Motosport oraz Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Powiecie Myślenickim. Padł pomysł, aby właśnie w tym roku sumę zebraną w czasie kwesty przeznaczyć na renowację tego, co na cmentarzu jeszcze pozostało. Jak mówi Franciszek Piwowarczyk o oznaczeniu całego terenu cmentarza nie ma raczej mowy, bo okazało się, że znajduje się na terenie aż 17 działek, co w praktyce oznaczałoby uzyskanie zgody kilkudziesięciu, a może i kilkuset potencjalnych właścicieli.

To, do czego dążą organizatorzy, to stworzenie jakiegoś małego placyku w pobliżu działki, na której stoi już kilka lat temu wybudowana kapliczka. Na tejże działce stanęłaby zapewne jakaś pamiątkowa tablica i przeniesiono by również tych kilka nagrobków, które możemy jeszcze odnaleźć na terenie cmentarza. Suma, którą uda się zebrać w czasie kwesty, a przeważnie jest to kilkanaście tysięcy złotych, nie wystarczy zapewne na przeniesienie i renowację wszystkich nagrobków, ale będzie to początek całego procesu. Fundacja wraz z innymi organizacjami w tym procesie chce współpracować z Urzędem Miasta i Gminy w taki sposób, że przekaże do Urzędu sumę z kwesty, a Urząd zajmie się wyznaczeniem wykonawcy i projektu.

Już od kilku tygodni trwała akcja informacyjna w szkołach naszego regionu związana z wykładami jakie o cmentarzu cholerycznym oraz o innych cmentarzach dali członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, w przyszłości natomiast terenem cmentarza mają się opiekować uczniowie Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).