„Oddalamy burzę nieszczęścia”

Region 20 sierpnia 2019 Wydanie 30/2019
„Oddalamy burzę nieszczęścia”
Dom Ani i Rafała zapalił się wskutek uderzenia piorunu

Piorun uderzył w dom w miejscowości Niezdów (gmina Dobczyce) 12 sierpnia br. Sześcioosobowa rodzina (Ania z mężem Rafałem, Alan – 4 l., Dawid - 8 l. oraz rodzice w podeszłym wieku) zostali bez dachu nad głową. Spaliło się poddasze – dach pokryty był eternitem, strych wypełniony wieloma przedmiotami, zimową odzieżą itp. Uszkodzony wskutek uderzenia piorunem został także samochód. Dodatkowo dom zalała nocna ulewa. Dom nie był niestety ubezpieczony.

Minęło kilka dni od pożaru. Niestety aura nie sprzyjała. W dzień po nieszczęśliwym pożarze padający przez dzień i noc deszcz jeszcze bardziej uszkodził mieszkanie na piętrze. Z tego powodu interweniowała Państwowa Straż Pożarna z Myślenic, która przy pomocy zastępu z Dobczyc wykonała tymczasową konstrukcję z plandekami, by zniwelować przeciekanie. Kolejnym etapem będzie remont pomieszczeń, które nie nadają się obecnie do zamieszkania. Rodzina nie może wrócić do domu.

Jesteśmy przyjaciółmi Ani i jej rodziny. Jesteśmy sąsiadami, kolegami ze szkoły, pracy. Jesteśmy rodzicami dzieci, które się przyjaźnią z dziećmi Ani i Rafała. Jesteśmy z wielu miejsc i łączy nas chęć pomocy. Gdy straci się w kilka minut dorobek życia to żadne słowa nie są w stanie oddać tych uczuć. Chcemy działać, by pomóc rodzinie, która nigdy nie szczędziła czasu i serdeczności dla innych, Chcemy pomóc, by tegoroczne wakacje nie kojarzyły się tylko z tragicznym pożarem.

Małymi krokami pomocy, możemy wykonać jeden duży krok. W piątek 16 sierpnia część zebranej dotąd kwoty trafiła już do rodziny, by mogła zakupić najpilniejsze materiały na remont. Potrzeby są duże. Pokrycie dachu bez ocieplenia to, jak wyliczyli potencjalni wykonawcy, koszt ok 30-35 tysięcy złotych. Zbiórka trwa nadal, równocześnie z innymi akcjami, takimi jak kiermasz ciast podczas turnieju sołectw (25 sierpnia). Pomoc organizuje również gmina, a także prywatnie wiele osób.

Będziemy się starali, jako organizatorzy jednej ze zbiórek (przyjaciele rodziny) w miarę możliwości informować o postępach prac, przedstawiając, na co zostają przeznaczone przekazane przez darczyńców pieniądze. Informacje te pojawiać się będą na stronie zbiórki: https://pomagam.pl/zsercadoserca.

 Przyjaciele rodziny Ani i Rafała