Oddali hołd poległym za wolność na Mikołaju

Miasto 21 sierpnia 2018 Wydanie 29/2018
Oddali hołd poległym za wolność na Mikołaju

Myśleniczanie tradycyjnie zgromadzili się na polanie „Mikołaj”, by uczestniczyć najpierw we mszy, w której modlili się za tych, którzy oddali swe życie za naszą wolność i o błogosławieństwo Boże oraz dobre wykorzystanie daru wolności, a potem wspólnie rodzinnie spędzić czas

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zebranych i oddania hołdu tym, którzy zginęli walcząc za wolność ojczyzny. Następnie na ręce przedstawicieli OSP Górne Przedmieście złożona została flaga państwowa przez posła Jarosława Szlachetkę, którą ofiarował prezydent Polski - Andrzej Duda. Flaga narodowa jest symbolem mówiącym o naszej tożsamości i ten gest nawiązywał również do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Flaga narodowa została uroczyście zawieszona na maszcie, a Orkiestra Reprezentacyjna Miasta odegrała hymn państwowy.

Jednak głównym elementem niedzielnej uroczystości była msza koncelebrowana przez ks. proboszcza Adama Pawickiego wraz z byłym wikarym parafii św. Brata Alberta ks. Józefem Małotą oraz kapłanem pochodzącym z tej wspólnoty - ks. Arturem Czepielem. W pięknej homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski, o naszej powinności modlitewnej wobec nich oraz nawiązując do czasów współczesnych pokazał, że to zgoda buduje wzajemne dobre i piękne relacje między ludźmi.

W uroczystościach na „Mikołaju” udział wzięli liczni oficjele, a byli wśród nich: burmistrz Maciej Ostrowski, starosta Józef Tomal, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, radni powiatowi oraz gminni, a także poseł Jarosław Szlachetka, który rónież w imieniu prezydenta odczytał list.

Po zakończonej eucharystii nastał czas wzajemnych spotkań. A umilała go Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, przygrywając zebranym znane pieśni i piosenki biesiadne. Zebrani mogli skosztować pyszności przygotowanych przez koło gospodyń i strażaków, upiec kiełbaski, zagrać w siatkówkę, wziąć udział w loterii fantowej, czy też najmłodsi mogli zasiąść za kierownicą samochodu strażackiego.

Uroczystości na polanie Mikołaj są świadectwem naszej pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, a także pozwalają na integrację mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu ludzi, przede wszystkim strażaków z OSP Górne Przedmieście oraz pań z Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia.

Paweł Biela