Odpłatność za pobyt w Klubie Senior+

Odpłatność za pobyt w Klubie Senior+

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Myślenice!

Rada Miejska podjęła 26 sierpnia 2024r. uchwałę w sprawie odpłatności za pobyt w Klubie Senior+ w Myślenicach. Uznałam, że warto napisać kilka zdań o tym dlaczego mieszkańcy Gminy ponoszą odpłatność za usługi społeczne w tym za udział w zajęciach Klubu Senior+ .

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, zabezpiecza zgodnie z potrzebami mieszkańców usługi społeczne w formie odpłatnej i bezpłatnej.

Odpłatność, za pobyt w ośrodku wsparcia jakim jest Dzienny Dom Senior+ obowiązuje od początku jego funkcjonowania, tj. od stycznia 2021r. Od 1 kwietnia 2024 roku świadczymy odpłatnie dla mieszkańców Gminy Myślenice15% wartości usług społecznych, takich jak: terapia rodzinna, psycholog dla dorosłych, dla dzieci, neurologopeda, rehabilitacja wodna, terapia sensoryczna, psychiatra dziecięcy, logopeda oraz w kwocie 50 zł usługa rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Od 1 września 2024r. zmienia się odpłatność za pobyt w ośrodku wsparcia jakim jest Klub Senior+ . Aby zabezpieczyć tę usługę dla naszych seniorów uwzględniamy indywidualna ich sytuację. To, kto będzie kwalifikował się do odpłatności 50, 70 lub 100 zł miesięcznie, rozstrzygnie przeprowadzone postępowanie administracyjne, diagnozujące ich sytuację rodzinna i dochodową. Procedura ta wynika z zapisów obowiązującej ustawy o pomocy społecznej, która pozwala również na zwolnienie, w uzasadnionych sytuacjach z ponoszenia kosztów.

A teraz o kilku perspektywach które uzasadniają odpłatność za usługi społeczne:

1. Odpowiedzialność społeczna: wprowadzenie odpłatności motywuje do bardziej racjonalnego korzystania z usług społecznych. Użytkownicy, płacąc za konkretne usługi, mogą bardziej świadomie i odpowiedzialnie z nich korzystać, co może zapobiec ich nadmiernemu obciążeniu.

2. Sprawiedliwość społeczna: odpłatność może być wprowadzona w sposób progresywny, co oznacza, że osoby z wyższymi dochodami płacą więcej, a osoby o niższych dochodach mniej lub wcale. W ten sposób możliwe jest stworzenie systemu, który jest bardziej sprawiedliwy i dostosowany do możliwości finansowych mieszkańców.

3. Rozwój usług: dzięki dodatkowym środkom pozyskanym z odpłatności, Gmina może inwestować w rozwój usług, co przyczynia się do ich lepszej jakości oraz do wprowadzania innowacji. Bez dodatkowych źródeł finansowania, rozwój taki mógłby być ograniczony.

4. Dostępność i jakość: wprowadzenie odpłatności może przyczynić się do zwiększenia dostępności usług, np. poprzez skrócenie kolejek, czy zapewnienie lepszych warunków korzystania z nich. Opłaty mogą również wspierać zatrudnienie wykwalifikowanej kadry, co wpływa na ogólną jakość świadczonych usług.

5. Zrównoważone finansowanie: odpłatność pomaga w finansowaniu usług społecznych, co jest kluczowe, zwłaszcza w sytuacjach, gdy budżet publiczny jest ograniczony. Dzięki opłatom możliwe jest zapewnienie ciągłości i jakości usług, bez nadmiernego obciążania budżetu państwa czy samorządów.

Podsumowując, wprowadzenie odpłatności za usługi społeczne, jeśli jest dobrze zaplanowane i zróżnicowane w zależności od indywidualnej sytuacji ekonomicznej mieszkańców, przyczynia się do naszej odpowiedzialności i sprawiedliwości społecznej. A tym samym pozwala na stworzenie w naszej Gminie szerokiej dostępności do usług dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich dochodów i statusu społecznego. Taka idea przyświecała naszej Gminie w przekształceniu Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych.

Małgorzata Aleksandrowicz,
dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenica