Operacja na otwartym sercu

Chirurdzy z myślenickiego szpitala doktor Waldemar Dutkiewicz i Mariusz Święch uratowali życie 47. letniej mieszkance Myślenic, przeprowadzając pomyślną operację na otwartym sercu. Jak poinformował dyrektor szpitala Adam Styczeń, kobietę przywieziono do szpitala 29 marca przed godz. 23, kilkanaście minut po tym, jak została ugodzona nożem. Znajdowała się w stanie krytycznym

W akcji ratunkowej brał także udział doktor Wojciech Ambroży, pierwszy który przywiózł pacjentkę z miejsca zdarzenia. Dyżurujący w tę noc lekarze podjęli natychmiastową decyzję o operowaniu. - Pacjentka, którą przywieziono do szpitala była umierająca, jej stan pogarszał się z każdą minutą, nie było ciśnienia, trwała walka z czasem. Nie było innego wyjścia musieliśmy operować – mówił doktor Waldemar Dutkiewicz.

To medyczne wydarzenie i sukces myślenickich chirurgów relacjonowała TVP 3. Kobieta trafiła na stół kilkanaście minut po tym, jak została zraniona. Operacja była skomplikowana i trwała kilka godzin. Polegała na otwarciu klatki piersiowej, rozcięciu mostka, rozsunięciu żeber i dostaniu się poprzez worek osierdziowy do serca. Po jego wyjęciu lekarze zszyli ranę w sercu, przywrócili ciśnienie krwi, zamknęli klatkę piersiową zszywając wcześniej mostek stalowymi nićmi. Wkrótce po zabiegu stan pacjentki znacznie się poprawił. Cały czas operowana kobieta była w stanie śpiączki farmakologicznej.

Już w piątek przed południem po wybudzeniu była świadoma, reagowała na pytania. Potem odłączono ją od respiratora. - Operacja krwawiącego serca może to brzmi bardzo wzniośle, ale od tego jesteśmy, aby ratować życie pacjentów – przed kamerami TVP 3 skonkludował ordynator oddziału chirurgii doktor Waldemar Dutkiewicz.

- Jestem dumny z naszych lekarzy i pielęgniarek, na poziomie szpitala powiatowego tego typu operacja nie zdarza się. To wielki wyczyn w sztuce medycyny, którego podejmują się zespoły lekarzy w specjalistycznych klinikach. Cały zespół lekarzy i pielęgniarki biorący udział w operacji zasłużyli na wielkie słowa uznania – podkreślił dyrektor szpitala Adam Styczeń.

25 lat temu w myślenickim szpitalu operacji na otwartym sercu dokonał doktor chirurg Bolesław Stożek.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.