Opony Wielkopostne

Opony Wielkopostne

Kościół w Orawce  wyróżnia się posiadaniem 4 zasłon /opon, kurtyn / wielkopostnych , które służą przysłanianiu ołtarzy przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy. Orawczańskie zasłony to cztery, zabytkowe tkaniny lniane, przepięknie malowane temperą. Najstarsza z nich miała widoczne datowanie 1676, trzy pozostałe pochodzą z pocz. XIX wieku.

Tradycja zasłaniania prezbiterium płótnami w okresie od Środy Popielcowej do Wielkiego Tygodnia była w średniowieczu bardzo rozpowszechniona. Oddzielały one wiernych od czynności liturgicznych przy ołtarzu. Służyły one zarówno kontemplacji jak i chrześcijańskiemu nauczaniu za pomocą obrazów. Dr Marek Polański dodaje natomiast, iż wierni słyszeli kapłana, widzieli jego cień i prześwitujące zapalone przy ołtarzu świece. W ten sposób doznawali umartwienia ducha, któremu towarzyszyło umartwienie ciała przez zachowanie postu.

W Orawce znajdują się płótna: „Pieta pod krzyżem” z XVII w. oraz  „Biczowanie Chrystusa” „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna” z wieku XIX. Uważam, że komplet trzech kurtyn wykonano, by zasłaniać ołtarze tkaninami w jednym stylu, być może najstarsza była zbyt zniszczona, by ją w ogóle wieszać. Przez kilka ostatnich lat używano wszystkie cztery kurtyny jednocześnie, ale opona przed Grupą Ukrzyżowania jest dużo dłuższa niż wysokość belki tęczowej i obecnym na chórze zasłania widok ołtarza. Obecnie zamierza się przysłaniać tylko ołtarze, rotacyjnie ołtarz główny dwiema największymi oponami co drugi rok. Ponadto wskazane jest oszczędne używanie najstarszej tkaniny z uwagi na jej stan.

Kościół w Orawce wart jest odwiedzenia nie tylko ze względu na kurtyny wielkopostne. To najstarszy zachowany zabytek na polskiej części Orawy i pierwsza na Górnej Orawie świątynia katolicka, wpisana na listę Pomników Historii. Jest przepiękna – cały drewniana, z wnętrzem ozdobionym przebogatą i nasyconą symboliką polichromią, malowaną przez nieznanych z imienia twórców pomiędzy 1656 a 1711 rokiem.

Kurtyny można obejrzeć w sobotę 11 kwietnia w godzinach od 10 do 17.30 oraz w niedzielę 13 kwietnia w godzinach: od 12 do 14. Ponadto kurtyny można zobaczyć przed nabożeństwami odprawianymi codziennie w kościele. Kościół jest otwierany około pół godziny przed nabożeństwami.