Pamięć musi trwać

Pamięć musi trwać

23 lipca minie 80 lat od pacyfikacji dokonanej przez Niemców, w czasie II wojny światowej, w której śmierć ponieśli mieszkańcy Sułkowic i Harbutowic.

W miniony czwartek, 23 marca, w Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach zaingerowano cykl spotkań, mających na celu utrwalenie pamięci o bestialsko pomordowanych, oraz zebranie relacji i artefaktów związanych tym tragicznym wydarzeniem.

Władze Gminy Sułkowice do współpracy zaprosiły muzealników i historyków z Muzeum KL Plaszow. Prowadzić oni będą kolejne wykłady i warsztaty, które odbywać się będą między innym w szkołach. Pomogą również w zbieraniu relacji i innych materiałów dotyczących pacyfikacji.

Czwartkowe spotkanie w bibliotece, miało bardzo emocjonalny, momentami nawet osobisty charakter. Osoby, które dzieliły się swoimi wiadomościami i wspomnieniami w sposób niezwykle obrazowy opowiadały o tamtych strasznych wydarzeniach.

Mimo upływu 80 lat, sprawa sułkowickiej pacyfikacji, budzi nadal wiele emocji i wzruszeń i jest bardzo trudna dla mieszkańców, jeszcze żyjących świadków oraz ich rodzin. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do nadchodzącej rocznicy i odpowiednie jej udokumentowanie dla zachowania pamięci.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.