„Parafia to wspólnota wspólnot”

„Parafia to wspólnota wspólnot”

W niedzielę świętowaliśmy 700-lecie parafii Narodzenia NMP w Myślenicach

Rok 2025 to rok dla myślenickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wyjątkowy, bo jubileuszowy, w którym parafia świętuje 700-lecie swojego istnienia. Obchody tego jubileuszu zainaugurowano już w styczniu, kiedy to poświęcono nowe polichromie, w maju odbyła się jubileuszowa pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale główne uroczystości odbyły się w minioną niedzielę, w święto Zesłania Ducha Świętego. Dla myślenickiej parafii było to więc podwójne święto.

- Zesłanie Ducha Świętego oznacza początek kościoła – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. W kazaniu przywołał wątki z kazania Ojca Świętego Jana Pawła II, które ten wygłosił w Gnieźnie właśnie w święto Zesłania Ducha Świętego w roku 1979, podczas swojej pierwszej, po wyborze na papieża, wizyty w Polsce.

Arcybiskup mówił też o początkach chrześcijaństwa na polskiej ziemi, o chrzcie Polski w 966 roku, o ustanoweniu w roku 1000 pierwszej polskiej metropolii – metropolii gnieźnieńskiej i o początkach parafii w Myślenicach, które to zbiegły się w czasie z powstaniem „Bogurodzicy” pierwszego hymnu Polski. - Dzisiaj znajdując się w tym świętym miejscu, świętym dla Myślenic i całej myślenickiej ziemi czujemy się spadkobiercami wieczernika Jerozolimy sprzed ponad 2000 lat. Czujemy się spadkobiercami wieczernika naszych polskich dziejów z 966 roku i czujemy się spadkobiercami tego wieczernika, który tutaj łaską wiary, dzięki tchnieniu Ducha świętego, zaistniał w XII, XIII i XIV wieku – mówił nawiązując do początków zorganizowanego osadnictwa na tych terenach, a z czasem także do powstania tu parafii.

Proboszcz tej parafii ks. Zdzisław Balon powiedział zaś, że w tworzeniu wspólnoty kościoła tutaj była zawsze i wciąż jest obecna Najświętsza Maryja Panna. - Pierwsza świątynia na ziemi myślenickiej była pod jej wezwaniem i tak już zostało – mówił.

Myślenicki kościół stał się miejscem kultu maryjnego, a szczególnie od roku 1633, w którym to wprowadzono do niego cudowny obraz Pani Myślenickiej. Tak więc dziś to nie tylko kościół parafialny, który służy lokalnej wspólnocie, ale również Sanktuarium, do którego przybywają ludzie spoza Myślenic, często z bardzo daleka.

- Myślenice na mapie naszej Archidiecezji, ale także Polski, są dziś znaczącym miejscem kultu – mówi ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej wywodzący się właśnie z parafii Narodzenia NMP w Myślenicach i jak dodaje, tak jest od dawna, o czym świadczy choćby taki fakt. - W pałacu papieskim w Watykanie są naścienne malowidła z oznaczonymi miejscami znaczącymi dla kościoła, szczególnie w pierwszych wiekach tworzenia wspólnot i m.in. właśnie Myślenice są na nich zaznaczone.

O tym jak ważne było powstanie myślenickiej parafii dowodzi to, że z czasem dała ona początek sześciu zupełnie nowym parafiom, które się z niej wyodrębniły, a były to parafie w Stróży, Borzęcie, Bysinie, Polance i dwie parafie w Myślenicach.

O jubileuszu najstarszej myślenickiej parafii pamiętały władze od państwowych po lokalne. I tak prezydent RP Andrzej Duda przysłała list, który odczytał Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna, członek Narodowej Rady Rozwoju i Rady ds. Samorządu terytorialnego oraz prezent w postaci flagi państwowej, którą burmistrz Zakliczyna wręczył proboszczowi Zdzisławowi Balonowi razem z burmistrzem Myślenic Jarosławem Szlachetką.

Okolicznościowy list na ręce proboszcza wręczył też poseł Władysław Kurowski, a władze województwa małopolskiego przyznały parafii platynowy medal Polonia Minor. W niedzielę wręczyli go proboszczowi Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w obecności burmistrza Jarosława Szlachetki, jego zastępcy Roberta Bylicy i przewodniczącego Rady Miejskiej w Myślenicach Mirosława Fity.

Były też odznaczenia dla parafian. O ich nadanie, a konkretnie o nadania złotego medalu św. Jana Pawła II trojga parafian, zwrócił się do abp Marka Jędraszewskiego proboszcz Zdzisław Balon. I tak arcybiskup wręczył je w niedzielę: Barbarze Kalinowskiej za jej „pełną zaangażowania działalność charytatywną i aktywny udział w życiu kościoła”, Zbigniewowi Syrkowi „za wkład w promocję kultury chrześcijańskiej oraz aktywny udział w życiu parafii” oraz Małgorzacie Olszowskiej „za pełną oddania i poświęcenia posługę w kancelarii parafialnej”.

Księża, przedstawiciele władze różnego szczebla, służb mundurowych, szkół, przedszkoli, organizacji, instytucji, wspólnot parafialnych oraz pozostali parafianie po mszy spotkali się na rynku, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń i gospodarzy, na najmłodszych animacje i dmuchańce, a na nieco starszych stoiska różnych wystawców, w tym np. wspólnot, organizacji i grup apostolskich, a na jednych i na drugich koncerty. Na scenie ku uciesze najmłodszej publiczności wystąpił zespół Małe TGD, po nim zaśpiewał Chór Hura pod dyrekcją Magdaleny Starzec, a na zakończenia zagrał QL Dixie Band. Zainaugurowano też grę miejską „Śladami miejsc kultu”, która potrwa do początku września oraz nagrodzono laureatów dwóch konkursów ogłoszonych z okazji jubileuszu (patrz ramka).

Obecny na Rynku ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii-jubilatki mówił tak: - Obecność ludzi na tym wydarzeniu świadczy o to tym, że to dla nich ważne wydarzenie. Cieszę się, że tyle osób przyszło, ale cieszę się również z tego, że tyle osób zaangażowało się w przygotowania. Parafia to wspólnota wspólnot. W naszej jest ich bardzo dużo i ciągle powstają nowe, jak chociażby ostatnio typowo męska wspólnota rycerzy Kolumba. Są to wspólnoty żywe, czynne, które swoim świadectwem, swoją modlitwą, swoja działalnością włączają się w życie parafii i za to jestem im wszystkim wdzięczny. U nas są ludzie, są dorośli, są młodzi i są dzieci. To daje nadzieję na przyszłość.

Najlepsi w konkursach

Konkurs plastyczny adresowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Prace miały przedstawiać miejsce, w którym parafianie gromadzą się na modlitwie.

Grand Prix przyznano Nikoli i Julii Kaleta, a pierwsze miejsca w kategoriach zajęli: Jan Marchewka i Zbigniew Święch (kat. estetyka wykonania); Filip Płatek i Lilianna Proszek (kat. pomysłowość); Teresa Sawicka, Adam, Lidia i Łucja Ćwierzyk oraz Aleksandra Batko (kat. precyzja wykonania); Antonina Nowak (kat. artystyczna). Były tez nagrody za drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.

Konkurs fotograficzny „Parafia w obiektywie” był skierowany do młodzieży i osób dorosłych, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, tak pasjonatów jak i rozpoczynających przygodę z fotografią. Chodziło o to, aby utrwalić w kadrze kawałek historii parafii.

Pierwsze miejsca zajął Jędrzej Wójcik, drugie Katarzyna Żak, a trzecie Anna Sobczak. Przyznano również wyróżnienia.