Patriotyczny Przegląd, na którym rodzą się przyszłe gwiazdy

Patriotyczny Przegląd, na którym rodzą się przyszłe gwiazdy

„Biały Krzyż”, „Miasto 44”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Taki kraj”, „Dziewczyna z granatem”, „Deszcz jesienny” czy też „Dziś idę walczyć mamo” - można powiedzieć, że istnieje coś takiego, jak kanon pieśni patriotycznych, które z dużym prawdopodobieństwem pojawią się na każdym przeglądzie o tej tematyce, niezależnie, gdzie będzie on zorganizowany.

Te i wiele innych utworów usłyszeliśmy także 16 listopada na XIX edycji Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Wiejskim Ośrodku Kultury w Głogoczowie.

Czy to oznacza, że było nudno? Nic z tych rzeczy. Głównie dlatego, że te piosenki dają duże pole interpretacyjne do rozmaitych modyfikacji, ale również dlatego, że śpiewali je naprawdę utalentowani wokalnie i estradowo młodzi ludzie. Tak było zresztą niemal od zawsze, bo kilka czy kilkanaście lat temu na scenie w Głogoczowie występowali chociażby Natalia Hodurek, Małgorzata Hodurek, Julia Pitala, Ola Parszywka czy Antek Szydłowski. W tym roku do konkursu zgłosiło się takich 110, wśród których było 31 solistów i duetów oraz 6 zespołów ze szkół podstawowych, zespołów palcówek oświatowych i instytucji kultury z miasta i gminy Myślenice. Komisja w składzie: Alicja Dzierżęga – wiolonczelistka, wokalistka, członkini zespołu Noro Lim; Piotr Dziadkowiec – gitarzysta, wokalista, animator kultury i Piotr Róg – gitarzysta, pedagog postanowiła nagrodzić następujących artystów:

I nagroda – Mariola Gubała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach; I nagroda ex aequo - Aniela Mądra – Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach; II nagroda – Nadia Stasiak – Szkoła Podstawowa w Wiśniowej; III nagroda - Maja Skolarus – Pracownia Artystyczna Arabeska;mIII nagroda ex aequo – Gloria Kubiczek – Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach i Emilia Domin – Szkoła Podstawowa w Jaworniku; Wyróżnienie – Lena Tylek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach; Wyróżnienie ex aequo – Hanna Turczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach i Maja Sadkiewicz - Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie.

Soliści i duety klas VII – VIII wystąpiło 4 solistów i 3 duety, nagrody otrzymują: I nagroda – nie przyznano; II nagroda - Julita Ciaputa – Szkoła Podstawowa w Bęczarce; III nagroda – Milena Gubała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach; III nagroda ex aequo – Michalina Mitan i Karolina Śmigla – Zespół Placówek Oświatowych w Osieczanach; Wyróżnienie – Nikola Pachoń i Oliwia Pachoń – Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie

Ze wszystkich zespołów utworzono jedną kategorię i przyznano nagrody w sposób następujący: I nagroda - Zespół ORKAN – Szkoła Podstawowa w Wiśniowej; II nagroda – Zespół wokalny z Jawornika - Szkoła Podstawowa w Jaworniku; III nagroda - Zespół CODA – Szkoła Podstawowa w Lubniu; Wyróżnienie za śpiew acapella – Zespół z klas VII i VIII w Zasani

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).