Pcim. Inwestycje w oświacie

Region 1 czerwca 2021 Wydanie 20/2021
Pcim. Inwestycje
w oświacie

Rok 2021 upływa w gminie Pcim pod znakiem inwestycji związanych z oświatą. Dwa duże projekty, które czekają ten samorząd, to przebudowa przedszkola w Stróży oraz szkoły w Trzebuni. Pierwsze przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. O ogłoszeniu przetargu na drugie Piotr Hajduk, wójt gminy Pcim, poinformował ostatnio w swoich mediach społecznościowych.

- Ten rok to faktycznie duże zmiany w zakresie inwestycji związanych z, nazwijmy to, edukacją. Nasza gmina może nie jest duża terytorialnie, ale jest dosyć specyficzna pod względem lokowania przestrzennego. W związku z tym tych placówek oświatowych, zarówno szkół, jak i przedszkoli, jest u nas faktycznie sporo. Dwa budynki wymagają gruntownego remontu. W przypadku przedszkola to po prostu konieczność – aby poprawić bezpieczeństwo, zapewnić odpowiednie warunki i komfort. Dotyczy to także dzieci z punktu przedszkolnego przy SP 3 w Stróży, ponieważ maluchy zostaną stamtąd przeniesione właśnie do nowego budynku w Przedszkolu-Zagroda. Co do finansowania to wielokrotnie mówiliśmy już o środkach z RFIL. W przypadku Trzebuni natomiast pozyskamy je z pożyczki. Unikam dodatkowych zobowiązań finansowanych, ale w tej sytuacji jest to konieczne. Liczymy również na dofinansowanie z rezerwy Prezesa Rady Ministrów. Rozmowy trwają – komentuje wójt gminy.

Obie inwestycje to wielomilionowe przedsięwzięcia, jednak, jak zapewnia włodarz, nie przeszkodzi to w realizowaniu innych zamierzeń.

- Te dwa projekty to faktycznie spore wydatki, m.in. dlatego tak zaplanowaliśmy budżet oraz w taki sposób pozyskujemy środki zewnętrzne, żeby móc spokojnie realizować inne, ważne inwestycje, jak choćby remonty dróg – podsumowuje włodarz.

Alicja Dzierżęga