Piankowy wąż

Piankowy wąż
Dzieci bardzo zaciekawiły chemiczne eksperymenty. Na zdjęciu uczennice Małopolskiej Gościnności prezentują piankowego węża. Fot. z arch. Sabiny Burtan

Nie wszyscy wiedzą, że jeśli połączy się ocet z sodą powstanie piana. Ale doskonale wiedzą o tym uczennice Małopolskiej Szkoły Gościnności, inicjatorki projektu „Baby Chemist”. To i inne doświadczenia pokazały dzieciom podczas warsztatów w dobczyckiej bibliotece.

Projekt „Baby Chemist”, w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, realizuje sześć uczennic z klasy Id: Katarzyna Widzisz, Sabina Burtan, Gabriela Stachura, Weronika Drzyzga, Nikola Udziel i Katarzyna Gwiżdż.

- Początkowo chciałyśmy stworzyć projekt ekologiczny. Jednak takie były już podejmowane w naszej szkole. Pomyślałyśmy więc o chemii - mówi Kasia Widzisz. Jego wdrażanie rozpoczęły we wrześniu ubiegłego roku, koniec przewidziany jest na połowę marca.

- Naszym celem jest pokazanie dzieciom, że chemia może być ciekawa - zaznacza Kasia. - Przedmiot ten postrzegany jest jako trudny i nudny, chcemy obalić ten stereotyp - dodaje Sabina Burtan.

Ciecz czy ciało stałe?

W ramach projektu, w miniony poniedziałek w bibliotece w Dobczycach uczennice poprowadziły warsztaty dla uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2. Pokazywały im chemiczne doświadczenia np. piankowego węża i ciecz nienewtonowską.

- W naczyniu łączy się różne substancje m.in. ocet z sodą oraz płynem do naczyń i wtedy powstaje piana. To właśnie piankowy wąż - wyjaśnia Kasia. - A ciecz nienewtonowska to połączenie wody z mąką ziemniaczaną. Ma płynną formę, ale jeśli zadziała się na nią jakąś energią np. dotknie się ją, to zmienia stan na stały – dodaje Sabina.

Dziewczyny zaprezentowały również doświadczenie z jajkiem. Pokazały co się z nim stanie, jeśli na 24 godziny zanurzymy je w occie - zrobi się gumowe, przezroczyste.

Co ważne, dzieci nie tylko obserwowały doświadczenia i oglądały towarzyszącą im multimedialną prezentację, ale również brały udział w eksperymentach. Kolejne warsztaty w bibliotece w Dobczycach już jutro.

Realizując projekt „Baby Chemist” uczennice przeprowadziły też miejską ankietę. Zadały mieszkańcom Myślenic pytania z chemii m.in. czym jest H2O, czy chlorek sodu jest jadalny oraz kim był Alfred Nobel.

Dziewczyny już myślą nad tym, by, po zakończeniu projektu, rozpocząć jego drugą edycję. Chcą ponownie przeprowadzić chemiczne warsztaty, z tym, że tym razem w gminnych szkołach.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).