Piec, kominek, instalacja fotowoltaiczna oraz inne źródła ciepła trzeba obowiązkowo zgłosić

Piec, kominek, instalacja fotowoltaiczna oraz inne źródła ciepła trzeba obowiązkowo zgłosić

Od 1 lipca 2021 r. wchodzi w życie obowiązek zgłoszenia informacji o urządzeniach grzewczych w domach i budynkach firmowych. Dotyczy właścicieli lub zarządców budynków. Obowiązek jest powszechny, a jego niedopełnienie może skończyć się karą finansową. Informacje o źródłach ciepła będą wprowadzone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

CEEB to ogólnopolska baza wszystkich stosowanych w kraju (w domach, domkach letniskowych, działkowych jak i na terenie przedsiębiorstw) instalacji cieplnych o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Posiadacze takich urządzeń będą mieli maksymalnie rok na złożenie deklaracji (do 30.06.2022 r.). W przypadku montażu nowych urządzeń lub oddaniu budynku do użytku będzie na to 14 dni od dnia ich pierwszego uruchomienia. Zachęcamy by nie odkładać obowiązku złożenia deklaracji na później.

W deklaracji właściciel / zarządca powinien zgłosić wszystkie źródła ogrzewania - piec, kuchnię węglową, kominek, fotowoltaikę, a nawet „kozę”. Jeśli w budynku jest kilka źródeł ciepła w różnych lokalach należy zgłosić je wszystkie.

Sposób składania deklaracji

Przez internet to najszybszy i najwygodniejszy sposób składania deklaracji. Oprócz tego, że umożliwia oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Zachęcamy wszystkich do elektronicznego sposobu składania deklaracji, poniżej link do strony:

https://zone.gunb.gov.pl/

Osoby bez dostępu do internetu i nie posiadające profilu zaufanego mogą wypełnić deklarację w wersji papierowej i dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach poprzez złożenie na dzienniku podawczym lub za pośrednictwem poczty. Druki można wydrukować z powyższej strony. Będą też dostępne w holu przed salą obsługi klienta.

Kary za niezłożenie deklaracji

Nie przewiduje się sankcji za błędne wprowadzenie danych. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie następnie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to, co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących. Grzywna może być jednak zasądzona za brak złożenia deklaracji.

Razem zadbajmy o powietrze, którym oddychamy!

Zachęcamy do odwiedzenia sekcji najczęściej zadawanych pytań, która znajduje się na dole strony głównej: www.zone.gunb.gov.pl