Pieśń o dawnych bohaterach – to koniec czy początek historii?

Kultura 12 października 2021 Wydanie 39/2021
Pieśń o dawnych bohaterach – to koniec czy początek historii?

Z jednej strony opowieść o przeszłości stanowi niejako zwieńczenie, podsumowanie tego, co już się zdarzyło. Ale z drugiej – czy usłyszana pieśń nie wywołuje uczuć i myśli, które wpływają na nasz światopogląd i przyszłe wybory? Więc może moment, gdy ją poznajemy, to zaledwie środek jej “życia”?

Właśnie dlatego dobrze zasłuchać się w “Pieśni Zaginionego Kontynentu”. Przemysław Hytroś, dotychczas niezbyt znany wśród młodych czytelników, od razu zabiera ich w podróż na głęboką wodą. Zaprasza na rozległą pustynię (bo nawet tam może wyrosnąć drzewo!), towarzyszy w przeprawie przez Szepczące Łąki, zachęca do przyjrzenia się ćwiczeniom dzielnej Brevy – marzącej o dołączeniu do grona stroicieli wiatru. Opowiada o przemierzaniu najtrudniejszego z możliwych labiryntów (labiryntu własnej przeszłości) i wspaniałym, pomocnym smoku, którego mogło nie być – bo jego jajo wydawało się niedoskonałe.

Dwanaście pieśni to dwanaście niezwykłych opowieści, w których baśniowy świat znakomicie splata się ze współczesnymi wyzwaniami. Dwanaście szlaków, na które warto wyruszyć. To...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 47%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł