Piętnastka, która będzie głosem seniorów

Piętnastka, która będzie głosem seniorów

W środę 11 września odbyło się zebranie wyborcze kandydatów do Myślenickiej Rady Seniorów. Kandydatów było 23, a 15, którzy otrzymali największą liczbę głosów będzie od teraz organem doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym przy burmistrzu miasta i gminy Myślenice.

W sali, w której zbierają się na sesjach radni Rady Miejskiej w Myślenicach, oprócz burmistrza Jarosława Szlachetki, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach Małgorzaty Aleksandrowicz i Beaty Mirochny, kierownik Dziennego Domu Senior+, stawiły się 22 osoby (jedna była nieobecna) kandydujące do Myślenickiej Rady Seniorów. Zostały one zgłoszone przez jedną z organizacji senioralnych działających na terenie gminy (w tym przypadku osoba kandydująca nie musiała być w wieku senioralnym i przykładem takiej kandydatki była Aleksandra Burda, pracująca na co dzień w Klubie Senior+ w Myślenicach), albo przez samych seniorów w liczbie co najmniej 10.

Każdy z głosujących mógł oddać głos na maksymalnie 15 kandydatów, bo tyle osób liczy Rada. Po podliczeniu głosów okazało się, że potrzebna będzie „dogrywka”, bowiem poza osobami z trzynastoma najlepszymi wynikami, były trzy z identyczną liczbą głosów, a miejsc w Radzie jest 15.

Skład Rady po przeprowadzonych głosowaniach przedstawia się następująco (w porządku alfabetycznym): Burda Aleksandra, Bujas Helena, Chmiel Józef, Djordjević Barbara, Górka Maria, Kaczmarek Halina, Kowalczyk Krystyna, Pitak Józef, Prokopeczko Anna, Pukło Krystyna, Słowik Marian, Sroka Andrzej, Suruło Krystyna, Ulman Marta, Żarski Wacław.

Przypomnijmy, że list intencyjny w sprawie utworzenia myślenickiej Gminnej Rady Seniorów został podpisany w lutym br.

– Rada będzie organem, doradczym dla nas – samorządowców, ale będzie też ciałem, które będzie wyznaczało nowe kierunki, jakie być może należałoby podjąć jeżeli chodzi o ofertę usług skierowanych do myślenickich seniorów – mówił przy tej okazji burmistrz Jarosław Szlachetka.

O to czym w Radzie chciałyby się zająć zapytaliśmy jej trzy nowo wybrane członkinie. Oto co nam odpowiedziały:

Halina Kaczmarek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myślenicach: Moim zamiarem jest podsuwaniem pomysłów na to, aby przestrzeń miasta stawała się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców, nie tylko seniorów, ale też młodszych. Tu ławeczka, tam przejście… Wszystko zależy od tego, czego będą oczekiwali mieszkańcy. Oprócz tego, chciałabym, aby w naszym Parku Miejskim im. Jana Izydora Sztaudyngera, stanęła ławeczka z postacią patrona, może nawet taka „recytująca” na życzenie jego fraszki.

Anna Prokopeczko, członkini zarządu Myślenickiego Klubu Seniora, słuchaczka UTW: W polu mojego zainteresowania będą wszystkie sprawy dotyczące seniorów i te, które oni sami mi zgłoszą. Przykładem takiej sprawy, która jest dużym utrudnieniem dla seniorów, ale nie tylko dla nich, jest brak w Myślenicach lekarzy o pewnych specjalnościach, którzy przyjmują na NFZ, na przykład endokrynologa i diabetologa.

Barbara Djordjević, uczestniczka zajęć w Klubie Senior+ w Myślenicach: My seniorzy jesteśmy aktywni w wielu sferach i aspektach, a przy tym chcemy mieć głos i służyć radą, dlatego będę poruszała zarówno sprawy dotyczące kultury, sportu i wszystkie sprawy bieżące dotyczące naszego Klubu i szerzej – seniorów. Będę też chciała przekazywać na zebraniach Rady wszelkie sugestie przekazane mi przez seniorów.