Piknik Ekologiczny w Myślenicach Wymień odpady na sadzonki

Miasto 15 września 2020 Wydanie 34/2020
Piknik Ekologiczny w Myślenicach
Wymień odpady na sadzonki

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka zaprasza na Piknik Ekologiczny, który odbędzie się w sobotę 26 września od godziny 9:00 do 13:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach. W ramach corocznej imprezy mieszkańcy za zebrane selektywnie odpady otrzymają sadzonki kwiatów, drzew lub krzewów. Dla dzieci zaplanowano warsztaty ekologiczne. We współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Myślenicach serdecznie zapraszam na tegoroczny Piknik Ekologiczny, który z uwagi na prace rewitalizacyjne na Rynku, odbędzie się w tym roku w innym miejscu - na terenie Szkoły

Podstawowej nr 2 przy ulicy Żeromskiego 2 w Myślenicach. Nasza akcja jest kontynuacją kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie ochrony powietrza i dbałości o otaczające nas środowisko. Gmina Myślenice wciąż dba o wymianę pieców, ochronę powietrza, a także prowadzi akcję edukacyjną dotyczącą zaśmiecania przestrzeni publicznej. Ekologiczny piknik ma na celu podnoszenie świadomości społecznej o selektywnym zbieraniu surowców, które mogą być ponownie wykorzystywane przez zakłady produkcyjne, a otrzymane sadzonki upiększą nasze ogrody – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wydarzenie organizowane przez Gminę Myślenice będzie podsumowaniem projektu „Wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Myślenice” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podczas imprezy będzie można wymienić wyselekcjonowane odpady na sadzonki. Wymiana odpadów będzie możliwa w godzinach 9.00-13.00

Dostępne sadzonki to między innymi tuje, szmaragdy, wrzosy, tawuły, jałowce, kwiaty domowe, cyprysy, lawendy, trawa ozdobna, tulipany, piwonie. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 25 sadzonek, impreza dedykowana jest mieszkańcom Miasta i Gminy Myślenice.

Na myślenickim Pikniku Ekologicznym prowadzona będzie zbiórka charytatywna dla Hani Grzechackiej, jedynej dziewczynki w Polsce, a zarazem jedna z nielicznych na całym świecie ze zdiagnozowanym mutacją genu CACNA1S.

Organizatorem imprezy jest Miasto i Gmina Myślenice we współpracy z Województwem Małopolskim, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zakładem Utylizacji Odpadów w Myślenicach oraz Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

 

Jedną sadzonkę można otrzymać za:

- 2 kg puszek ALU

- 2 kg zakrętek

- 5 kg butelek PET

- 5 kg baterii / akumulatorów

- 25 kg makulatury

- 20 kg małego sprzętu AGD (np. suszarki, żelazko, czajniki, odkurzacze) - sprzęt musi być kompletny

- 1 szt. dużego sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, telewizory) - sprzęt musi być kompletny