Piotr Oprzędek - myślenicki klasyk
Nie jest poetą który o jakiejś określonej godzinie siada nad kartką i czeka na poetycką wenę. Utwory są raczej efektem obserwacji i przemyśleń dotyczących samej rzeczywistości. Wybrane mogliśmy usłyszeć podczas Salonu Poezji w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu
Salony Poezji w Myślenicach wzięły swój początek z inicjatywy Małgorzaty Anity Werner. Następnie, to dzieło podjął Leszek Pniaczek, a obecnie osobą odpowiedzialną za kontynuowanie tradycji poetyckich jest Dorota Ruśkowska.Salony Poezji w Myślenicach wzięły swój początek z inicjatywy Małgorzaty Anity Werner.
Następnie, to dzieło podjął Leszek Pniaczek, a obecnie osobą odpowiedzialną za kontynuowanie tradycji poetyckich jest Dorota Ruśkowska.W swojej obecnej formule „Wieczory z poezją” gościły już znakomita część poetów z Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”, a bohaterem spotkania literackiego, które miało miejsce 23 lutego w Salonie Poezji była osoba dla tej grupy szczególna, bo Piotr Oprzędek to jednym z czwórki założycieli tego zespołu (obok Ingi Maliny–Kuś, Macieja Skowronka i Piotra Ślusarczyka).
Dziesięć tomików poetyckich wydanych w ciągu 20 lat to bardzo okazały dorobek dla kogoś, jak sam o sobie mówi, zadebiutował w dosyć dojrzałym wieku i swój poetycki talent dosyć długo skrywał przed światem. Świat jednak potrafił docenić tego oryginalnego i posiadającego własny poetycki język twórcę przyznając mu wiele nagród w ogólnopolskich konkursach m.in.: I nagrodę w VIII Konkursie Poezji Religijnej w Ludźmierzu, I nagrodę w V i VI Konkursie Poetyckim „Szukam słowa” w Kętach, I nagrodę w XIV Konkursie Poetyckim „O pajdkę chleba razowego” w Puławach, I nagrodę w VI Konkursie Literackim im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, I nagrodę w Konkursie Literackim im. Piotra Borowego w Jabłonce, I nagrodę w XIV Konkursie Poezji Religijnej O Palmę w Bestwinie.
Wiersze Piotra Oprzędka ukazały się w ponad stu antologiach, almanachach i wydawnictwach okolicznościowych, a do jego wierszy muzykę komponowali: Robert Bylica, Jan Adam Laskowski, Maciej Janusz Laskowski, Marian Krampus, Zbigniew Morawski, Jolanta Serafin czy Łukasz Szlachetka. Korzystały z jego twórczości również zespoły „Dotyk Anioła” i „Imię Róży”.
Spotkanie z poezją pozwoliło poznać nam bliżej samego twórcę i cały obszar jego literackich i pozaliterackich zainteresowań. Dowiedzieliśmy się o powiązaniach jego utworów z muzyką, o ulubionych muzycznych autorach i wykonawcach, o tym jak wygląda jego literacki warsztat pracy i proces powstawania nowych utworów, a także o tym jakie są powiązania jego twórczości z wiarą i duchowością.
Piotr Oprzędek nie jest poetą który o jakiejś określonej godzinie siada nad kartką i czeka na poetycką wenę. Utwory są raczej efektem obserwacji i przemyśleń dotyczących samej rzeczywistości, a wiersze powstają jednak w konkretnym miejscu czyli gabinecie o którym sam Piotr Oprzędek powiedział, że wystrojem nawiązuje trochę do PRLu.
Ulubioną muzykę poety natomiast mogliśmy usłyszeć tego wieczoru w wykonaniu bardzo utalentowanej młodej wokalistki Oli Parszywki, która zaśpiewała utwory Edyty Geppert, Anny Jantar czy Hanki Ordonówny. Utwory bohatera wieczoru recytowali słuchacze UTW, aktorzy Teatru im. ks. K. Wojtyły oraz Teatru w Stodole. Moderatorem rozmowy z Piotrem Oprzędkiem był Piotr Szewczyk, a całość poprowadziła Dorota Ruśkowska.
Poetycki spacer po Myślenicach
Piotra Oprzędka
Dwór Dolnowiejski
był gospodarzem
na dolnowiejskich włościach
księżnej Lubomirskiej
spod niskiego okapu czoła
doglądał pańskim okiem
pól mieniących się porami roku
wiosną
oddychał kwitnącymi łąkami
latem
był szczęśliwym żeńcem
jesienią
pachniał oceanem skib
zimą
czytał przy kominku
dzisiaj
jego ściany pokryte nalotem historii
rozdają tulipany książek