Planuje wydać książkę

Planuje wydać książkę

Adrianna Pszczoła, uczennica Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach, pisze wiersze i opowiadania, czyta po kilka książek tygodniowo, a teraz pracuje nad własną. Wydanie książki to marzenie ambitnej 11 - latki.

Pasja Ady zaczęła się już w przedszkolu. - Rodzice wykonywali dla mnie książeczki z papieru z różnymi historiami, bardzo mi się one podobały. Z czasem, w pierwszej i drugiej klasie szkoły podstawowej, sama zaczęłam tworzyć do nich treści, dodawałam ilustracje - wspomina. Od momentu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej bierze udział w konkursach recytatorskich, ortograficznych i literackich na szczeblach szkolnym lub gminnym. Najczęściej zajmuje miejsca pierwsze lub drugie. Będąc w trzeciej klasie, zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym oraz zajęła drugie miejsce w Gminnym Konkursie Literackim. To jej największe dotychczasowe sukcesy.

Dziewczynki i konie

Ada pisze opowiadania i wiersze.

- Bohaterami moich opowiadań najczęściej są dziewczynki. Nadaję im zagraniczne imiona, myślę, że to ciekawy pomysł. Ostatnio interesuję się końmi, więc towarzyszą one moim bohaterkom. Natomiast tematy wierszy są zróżnicowane - morze, urodziny, święta. Zarówno w opowiadaniach, jak i wierszach staram się wykorzystać własne doświadczenia, sytuacje z mojego życia.

Nastolatka przyznaje, że bywa tak, że pisze jej się łatwo, ale zdarza się, że musi dłużej szukać inspiracji. Nigdy jednak się nie poddaje.

Co pasjonuje Adę w pisaniu? 

- Tworzenie historii i przelewanie ich na papier jest niesamowite. Sprawia mi wielką radość. Uwielbiam czytać książki i mam nadzieję, że kiedyś będę mogła przeczytać własną - odpowiada. Uczennica nie ma ulubionego pisarza, na nikim się nie wzoruje. Zależy jej na tym, by jej dzieła były oryginalne. Ma natomiast ulubioną książkę - jest nią „Ania z Zielonego Wzgórza”, którą przeczytała kilka razy. Obecnie czyta serie „Akademia Canterwood” Jessici Burkhart, „Heartland” Lauren Brooke oraz „Przebudzenie legendy” Heleny Dahlgren. Wcześniej fascynowała ją seria „Zosia z ulicy Kociej” Agnieszki Tyszki.

Pierwszy odbiorca - mama

Pasję pomaga rozwijać Adzie rodzina. Mama, Marzena Pszczoła, nadzoruje tworzenie dzieł, jest pierwszym ich odbiorcą i recenzentem, próbki twórczości swojej córki udostępnia znajomym, wyszukuje konkursy, do których mogłaby ją zgłosić. Ciocia, która jest pisarką, zawsze służy cenną radą. - Ada ma talent, pisze na bardzo wysokim poziomie. Czytając jej opowiadania ma się wrażenie, że napisała je dorosła osoba, nie nastolatka. Wzbudza ciekawość u czytelnika co wydarzy się dalej - ocenia pani Marzena. Na wsparcie młoda pisarka może liczyć również w swojej szkole. - Ada często otrzymuje ode mnie na lekcjach dodatkowe zadania, by kształtować swoje umiejętności i bardzo dobrze je wykonuje. Jest bardzo oczytaną dziewczynką, ma bogate słownictwo, świetnie radzi sobie z ortografią i interpunkcją. Jest bardzo rozwinięta intelektualnie jak na swój wiek. Konkursów dla uczniów w wieku Ady jest niestety niewiele, więc bardziej będzie mogła się wykazać w starszych klasach - mówi Rena Rospond, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach i nauczycielka języka polskiego. Dodaje, że dba o to, by w swojej placówce umożliwiać uczniom rozwój m.in. poprzez zajęcia rozwijające.

Warto wspomnieć o tym, że Ada prowadzi bloga „O jeździe konnej i koszatniczkach” - https://jaikosmos.blogspot.com. Wcześniej, z racji jej zainteresowania kosmosem, nosił on tytuł „O kosmosie i koszatniczkach”. Koszatniczki to gryzonie, które posiada dziewczynka i bardzo je lubi. Na blogu zamieszcza ciekawostki dotyczące właśnie tych zwierzątek i koni oraz swoje utwory.

Młoda pisarka z pisaniem chce związać swoją przyszłość. Jej plany to wydanie książki z opowiadaniem „Magiczne konie. Księżycowe łąki”, nad którą właśnie pracuje. Poniżej prezentujemy jego fragment, a dalsze części znaleźć można na blogu autorki.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).