Plon, niesiemy plon

Plon, niesiemy plon

Święto plonów to bardzo ważne wydarzenie, w tym dniu rolnicy dziękują Opatrzności za udane zbiory. Za to, że udało się wszystko bezpiecznie zebrać i że przez najbliższy rok nikomu chleba nie powinno zabraknąć.

Szczególnie dzisiaj, w trudnym, pandemicznym czasie jest to ważna chwila wieńcząca całoroczny trud, również moment na zasłużoną zabawę i świętowanie. 

Z racji pandemicznych obostrzeń, tegoroczne święta plonów miały lokalny charakter, w minioną niedzielę odbyły się między innymi w Zasani i Jasienicy.

W Zasani w Parafialnym Święcie Plonów, wśród zaproszonych gości, uczestniczyli poseł Władysław Kurowski, burmistrz Jarosław Szlachetka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Podmokły. Wraz z rolnikami , na Mszy Świętej, a później w gościnnych murach Szkoły Podstawowej w Zasani, do której dotarli w barwnym konnym korowodzie, dziękowali za tegoroczne plony.

W trakcie radosnej biesiady, nagrodami uhonorowane zostały wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególnych uczestników, Stowarzyszenie My Łęczanie, Koło Gospodyń Wiejskich z Trzemeśni, Maliny z Buliny oraz Koło Gospodyń Wiejskich Razem dla Zasani. Wieńce były tak niepowtarzalne, że wszystkie otrzymały pierwszą nagrodę.

Podobnie świętowano również w Bysinie, gdzie wraz z rolnikami obecny był zastępca burmistrza Mateusz Suder. Również i tam w atmosferze radości i zabawy podziękowano Panu Bogu za opiekę, a rolnikom za ich trud.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.