Pociąg do Krakowa? Sułkowice wysiadają

Pociąg do Krakowa? Sułkowice wysiadają

Radni Miasta i Gminy Sułkowice jednogłośnie podjęli decyzję o tym, że nie dołożą pieniędzy do opracowania koncepcji budowy kolei na odcinku Kraków-Myślenice

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o realizacji porozumienia na mocy którego przedstawiciele województwa małopolskiego oraz miast i gmin: Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice zobowiązały się do stworzenia koncepcji przedstawiającej możliwość stworzenia linii kolejowej na odcinku Kraków-Myślenice.

Planowana linia miałaby biec z Myślenic do Swoszowic i łączyć dwa powstające parkingi typu park&ride, gdzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Projekt miał zostać wpisany do planów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Krakowa, w której obecnie znajdują się trzy linie: Balice-Wieliczka, Sędziszów - Skawina, Trzebinia - Tarnów.

Przy takim przebiegu - mieszkańcy gminy Sułkowice mogliby przesiadać się z samochodów na kolej w Głogoczowie, gdzie powstałby parking typu park&ride. Inny pomysł mówił o budowie linii biegnącej do Myślenic, ale od Radziszowa, która prowadziłaby przez Krzywaczkę znajdującą się na terenie gminy Sułkowice.

Samorządy miały wspólnie pokryć koszt wykonania studium, które miało kosztować pół miliona złotych. Zgodnie z umową województwo przeznaczy na niego 150 tys. zł, Kraków i Myślenice po 100 tys. zł, a pozostałe gminy po 50 tys. zł - z wyjątkiem Sułkowic.

Podczas sesji radni gminy Sułkowice dyskutowali na temat udziału gminy w tym projekcie. Stwierdzili, że wyłożenie 50 tys. zł na koncepcje, nie daje gwarancji powstania kolei i uznali, że gmina nie będzie brała udziału w tym przedsięwzięciu.

- Radni zdecydowali o tym, aby nie finansować koncepcji budowy kolei. Jesteśmy małą gminą dla której liczy się każda złotówka, dyskusje w radzie potrafi wywołać wydatek rzędu tysiąca złotych, a co dopiero pięćdziesięciu. Radni jednogłośnie uznali, że nie będą inwestować w projekt, którego realizacja może nie dojść do skutku - decyzję komentuje Jan Socha radny i przewodniczący Rady Miejskiej w Sułkowicach.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)