Podróż po Myślenicach z kolekcją Bogdana Kowalcze

Podróż po Myślenicach z kolekcją Bogdana Kowalcze

Zatrzymujemy się pod kościółkiem św. Jakuba, zwanym dawniej również kościółkiem Ave Maria, gdyż w drugiej połowie XIII wzniesiono tutaj pierwszy kościół drewniany, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w  miejscu, gdzie obecnie stoi kościółek Świętego Jakuba.

Kościółek ten jest miejscem niezwykłym dla Myśleniczan, ale i dla przybywających do nas turystów . „Czy Panu nie zazdrość na myśl, że my tu używamy wakacji w całej pełni, spacerując, kąpiąc się modrej Rabie…” 11 lipiec 1900 r.

Zapewne ta widokówka, w wakacje 1900 roku, została wysłana nieprzypadkowo i miała na celu podkreślenie walorów naszego pięknego miasta, które turystom, oprócz wspaniałej przyrody oferuje również niezwykłe zabytki.

Niezwykła duchowość kościółka przyciąga kolejne pokolenia Myśleniczan i turystów, na chwilę zadumy i kontemplacji tego niezwykłego miejsca. Choć dziś kościółek kojarzony jest głównie z ceremoniami pogrzebowymi, jednak z uwagi na niepowtarzalny charakter tego obiektu odbywają się tutaj również inne uroczystości, takie jak na przykład msze rocznicowe, czy śluby. Tak jest dzisiaj i tak było dawniej. Pozostaniemy w cieniu kościółka na Stradomiu jeszcze przez chwilę poznając jego historię i wydarzenia, jakie miały tutaj miejsce.

Bogdana Kowalcze