29 lutego: Podwójna fotografia

Podwójna fotografia

Siostrzany duet, Katarzyna i Małgorzata Żak to dwie autorki wystawy fotograficznej, jaką możemy do końca lutego oglądać w Galerii Bakałarz w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach.

Punktem wyjścia do powstania wystawy były dwie rzeczy. Pierwsza to zamiłowanie do podróży, bo zarówno Katarzyna jak i Małgorzata uwielbiają przemierzać Europę wzdłuż i wszerz, ale nie w celu zwiedzania plaż czy galerii handlowych, ale raczej galerii w klasycznym znaczeniu tego słowa. Druga rzecz to pewna sugestia, jaką rodzice Kasi i Gosi wystosowali do nich, gdy okazywało się, że na zdjęciach z tych podróży widać tylko Małgorzatę, ponieważ Katarzyna obsługiwała aparat. I tak powstała oryginalna koncepcja dyptyków, gdzie widać zarówno fotografowany obiekt jak i tego, kto fotografuje. Stąd tytuł wystawy „Dwa spojrzenia/obiektywy/zdjęcia”.

Efekt jest również podwójnie zaskakujący, bo oglądający te zdjęcia w takiej formie nabiera jakiegoś przestrzennego wyobrażenia na temat fotografowanych miejsc, a poza tym rzadko widzi się te miejsca tak mało zaludnione, bo Kasia i Gosia wybierają takie pory na ich odwiedzanie i uwiecznianie na fotografii, aby unikać tłumu turystów. Takie podejście wymaga rzecz jasna nie byle jakiej logistyki i przestudiowania wielu przewodników, ale w tym przypadku mamy do czynienia z dziewczynami autentycznie „zajawionymi” na taki aktywny sposób spędzania wolnego czasu, w trakcie wycieczek objazdowych po Starym Kontynencie. Przemierzają wąskie uliczki historycznych centrów miast, chodzą drewnianymi pomostami nad rwącym potokiem, przemykają się między roztrzaskanymi jońskimi kolumnami, czy też chronią się w cieniu pod arkadami w trakcie upalnego dnia. Wystawa w Bakałarzu jest unikalną okazją, by im w tych podróżach potowarzyszyć.