Pół roku pracy w sejmie

Pół roku pracy w sejmie
Fot. M. Węgrzyn

O podsumowanie dotychczasowej pracy w sejmie, godzeniu obowiązków posła i sołtysa, aktualnych potrzebach regionu i zbliżających się wyborach rozmawialiśmy z posłem Ziemi Myślenickiej – Władysławem Kurowskim.

Jakie fundusze dla naszego rejonu w trakcie Pańskiej kadencji udało się pozyskać?

Dobra współpraca osób decyzyjnych w procesie zdobywania środków zewnętrznych daje najlepsze efekty. Ja jako Poseł mogę w tym procesie pomagać, czy to w pierwszej fazie informując o możliwościach pozyskania środków, czy w dalszych etapach, rozmawiając w odpowiednich Ministerstwach o sprawach priorytetowych dla naszego regionu. Czynię to bardzo chętnie i korzystam z możliwości, jakie daje mi mandat Posła. Samorządowcy Ziemi Myślenickiej to bardzo aktywni ludzie, z którymi w większości współpraca układa się znakomicie. W ostatnich miesiącach pozyskaliśmy przede wszystkim kolejne fundusze na rozwój dróg samorządowych w wysokości 8 197 555 zł., w tym rekordowe wsparcie dla gminny Myślenice na budowę łącznika ulicy Sobieskiego i Sienkiewicza w kwocie prawie 4 mln złotych. Dla samorządów Powiatu Myślenickiego to znacząca pomoc w realizacji planowanych inwestycji. Kwota ta została rozdzielona pomiędzy gminy Myślenice, Lubień, Siepraw oraz Powiat

Myślenicki. Państwowa Szkoła Muzyczna w Myślenicach otrzymała Kolejne środki finansowe z budżetu państwa wysokości 870 tysięcy złotych. W budynku szkoły przeprowadzono prace budowlane oraz termomodernizacyjne związane z gruntownym remontem starej części budynku, a także wybudowano w stanie surowym salę koncertową. Rozwój kultury w gminie Myślenice to także wsparcie dla MOKiS, który pozyskał dofinansowanie w wysokości 234 tysiące złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z przeznaczeniem na kolejne prace modernizacyjne w podziemiach budynku. Nie zapominamy także o naszych strażakach, ochotnikach. Wsparcie finansowe od fundacji PKN ORLEN w ramach programu „ORLEN dla Strażaków” na zakup potrzebnego sprzętu otrzymało 5 jednostek OSP z terenu powiatu Myślenickiego – OSP: Jawornik, Droginia, Zakliczyn, Lipnik oraz Skrzynka.

Jakie działania podejmuje Pan jako Poseł RP?

Wszystkie moje działania skupiają się na pomocy drugiemu człowiekowi, szczególnie mieszkańcom Ziemi Myślenickiej. Oczekiwań jest naprawdę wiele, ze wszystkimi staram się zmierzyć i znaleźć wyjcie z problematycznej sytuacji. Nauczyła mnie tego moja wcześniejsza, wieloletnia praca samorządowa. Osoby zgłaszają się do mnie z różnymi sprawami, począwszy od problemów natury prawnej, po pomoc w pozyskaniu funduszy na różne cele. Nie brakuje również podejmowanych interwencji, choćby w sprawie niedawnej sytuacji związanej z koronawirusem w Myślenickich Zakładach Odzieżowych oraz trudną sytuacją mieszkańców Chełmu wynikającą ze zniszczonej drogi dojazdowej do sołectwa.

Co udało się osiągnąć w sprawie tunelu w Krzyszkowicach?

Jeszcze jako radny powiatu myślenickiego zabiegałem o wsparcie dla koncepcji oraz projektów związanych z poprawą bezpieczeństwa na Zakopiance, w tym także tych związanych ze skrzyżowaniem w Krzyszkowicach. Jako poseł mam więcej możliwości, gdyż posiadam silniejszy mandat społeczny i mogę reprezentować interesy mieszkańców w instytucjach centralnych. To właśnie wykonuję, składając m.in. pisma do ministra infrastruktury związane z uwypukleniem tych problemów, z którymi borykają się na co dzień nasi mieszkańcy. Intensywnie pracujemy wspólnie z burmistrzem Jarosławem Szlachetką nad zaprojektowaniem i budową kolejnych węzłów na Zakopiance. W ostatnim czasie podpisane zostało porozumienie między Województwem Małopolskim i Gminą Myślenice w sprawie współfinansowania węzła w Jaworniku. Trwają prace związane z rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie projektu tunelu w Krzyszkowicach. Są to działania zgodne z zapowiedziami, które wcześniej składaliśmy. Sprawa zdecydowanie idzie do przodu. Cały czas rozmawiam z Ministrem Adamczykiem o kolejnych niebezpiecznych miejscach przy Zakopiance, gdzie należy wprowadzić nowe rozwiązania m.in. w Głogoczowie i Bęczarce. Oczywiście problemów komunikacyjnych w naszym regionie jest dużo więcej i dlatego działam wspólnie i z burmistrzem Sułkowic w tematach związanych z drogą wojewódzką i drogą krajową biegnącą przez Gminę Sułkowice, i z Wójtem Pcimia w sprawie realizacji ronda przy zjeździe z Zakopianki. Od wyborów spotkałem się już z każdym szefem samorządu z terenu powiatu myślenickiego, co przyjmuję z dużym zadowoleniem. Spotykam się też i prowadzę wspólne działania z radnymi z klubów Prawa i Sprawiedliwości z Rady Powiatu Myślenickiego, ale też i gmin. Ostatnio z radnymi Prawa i Sprawiedliwości z Wiśniowej czy Dobczyc prowadziliśmy wspólny lobbing w sprawach leżących w kompetencji Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak udaje się Panu łączyć funkcje sołtysa Jawornika ze sprawowaniem mandatu poselskiego?

Na samym początku mojej kadencji jako posła miałem pewne wątpliwości, czy uda mi się pogodzić te dwie jakże ważne funkcje. Jednak po zastanowieniu oraz wsparciu ze stronu mieszkańców mojego rodzinnego Jawornika podjąłem decyzję o kontunuowaniu pracy jako sołtys. Nie chciałem oddalać się od codziennego życia mieszkańców oraz od lokalnych spraw społeczności, w której się wychowałem. Bycie parlamentarzystą oraz jednocześnie sołtysem owocuje lepszą współpracą na płaszczyźnie samorządowej oraz tej centralnej. Niejednokrotnie kończąc mój dyżur w biurze poselskim udawałem się do remizy w Jaworniku na dyżur sołtysa. Dodać trzeba, że w Jaworniku wspomaga mnie Rada Sołecka, grupa osób, dobrze ze sobą współpracująca, wspierana pracą Radnego miejskiego Wacława Szczotkowskiego i to daje dobre wyniki.

Jak ocenia Pan swoją pracę w parlamencie RP, które z ustaw, przyjętych przez polski sejm są istotne również dla mieszkańców Ziemi Myślenickiej?

Pierwsze tygodnie po objęciu przeze mnie mandatu posła były z oczywistych względów poświęcone wdrażaniu się w specyfikę pracy parlamentarnej. Każdy nowo wybrany poseł powinien w odpowiedni sposób przystosować się do pełnienia tej ważnej funkcji. Tak było również ze mną. Po serii szkoleń, które odbyłem wspólnie z moimi koleżankami i kolegami, przyszedł czas na intensywną pracę na rzecz mieszkańców Ziemi Myślenickiej i całego regionu. Przez ponad sześć miesięcy złożyłem szereg interpelacji oraz zapytań do odpowiednich ministerstw w palących problemach zgłaszanych przez mieszkańców, samorządowców czy przedsiębiorców. Pisma złożone przeze mnie dotyczyły m.in. wprowadzonej niedawno w Polsce technologii 5G i jej wpływu na nasze zdrowie, oraz te dotyczące funduszu inwestycyjnego dla szkół i funduszu modernizacji szpitali, sprawa możliwości udzielenia pomocy przez organy wykonawcze gmin w zakresie umorzenia lub przesunięcia terminu płatności za koncesje alkoholowe w związku z pandemią koronawirusa, a także zapytanie dotyczące bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 7 - popularnej zakopiance, na odcinku od Myślenic do Krakowa. Wszystkie ustawy, które procedujemy w polskim parlamencie są uchwalane także z myślą o lokalnych społecznościach. Tak więc w tym roku, dzięki nowelizacji ustawy o kołach gospodyń – przyznamy 40 mln złotych na rozwój ich działalności. Na pewno dużym wsparciem dla rodzin w tym trudnym ostatnio czasie był fakt funkcjonowania ważnych, przyjętych przez Zjednoczoną Prawicę rozwiązań społecznych takich jak 500+ i późniejsze rozszerzenie programu na każde dziecko, czy 13 emerytura dla seniorów. Nigdy w historii nie było tak wielkiej redystrybucji dochodów państwa dla obywateli, dla mieszkańców i tych najmłodszych i tych najstarszych. Gdy rządzili nasi poprzednicy nieraz słyszeliśmy, że pieniędzy na takie cele „nie ma i nie będzie”. Udowodniliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, że to nieprawda. Uszczelnienie VAT’u, walka z mafiami gospodarczymi pozwoliła znaleźć w budżecie środki, które mogły w końcu pójść do ludzi. Muszę powiedzieć, że jako Zjednoczona Prawica sukcesywnie realizujemy nasze zobowiązania, które podjęliśmy względem Polaków.

Zbliżają się wybory prezydenckie, jaki będzie sposób ich przeprowadzenia?

Na pewno wszystkim nam zależy, aby sposób przeprowadzenia wyborów był dla nas oraz naszych bliskich przede wszystkim bezpieczny. Sądzę, że na pewno jako Gazeta Myślenicka informujecie Państwo na bieżąco czytelników o możliwych sposobach oddania głosu. Warto może jednak przypomnieć raz jeszcze. Wybory prezydenckie odbędą się już w najbliższą niedzielę 28 czerwca 2020r. W związku z epidemią, będą one przeprowadzane metodą hybrydową. Tradycyjnie z możliwością przyjścia do Obwodowej Komisji Wyborczej i korespondencyjnie. Osoby, które chciały zagłosować w ten drugi sposób do 16 czerwca mogły zgłosić taką chęć w swoim Urzędzie Gminy. Głęboko wierzę, że uda nam się tak zmobilizować wyborców, aby zapewnić zwycięstwo Prezydentowi Andrzejowi Dudzie już w pierwszej turze. Gdyby jednak się tak nie stało kolejna tura – w której wybierzemy spośród 2 najlepszych kandydatów odbędzie się 2 tygodnie później, czyli 12 lipca 2020 roku. Cały proces głosowania odbędzie się z zachowaniem standardów sanitarnych, tak, aby głosowanie było bezpieczne zarówno dla członków komisji, jak i dla głosujących.

Co Pan sądzi o poszczególnych kandydatach?

W nadchodzących wyborach zetkną się, moim zdaniem, dwie różne wizje Polski. Polski nastawionej na wsparcie rodziny, zakładające małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, której przedstawicielem jest Pan Prezydent Andrzej Duda i druga wizja, która niestety na piedestale stawia całkowicie odmienne wartości. Najgorszym przejawem tej drugiej wizji to próby wprowadzenia różnych dziwacznych ideologii do szkół. Karta LGBT (czyli Karta Lesbijek Gejów Biseksualistów i Transwestytów), którą podpisał w Warszawie jej prezydent, jeden z kandydatów na urząd Prezydenta, zakłada edukację seksualną w szkołach opartą o wytyczne WHO, które mówią m.in. o nauce masturbacji wśród najmłodszych. To są sprawy, przed którymi musimy uchronić nasze dzieci. To rodzice mają prawo decydować czego i od kogo uczyć się będą ich dzieci. Nie możemy pozwolić na to by takie skrajne zachowania były promowane. Stąd już jest o krok do wprowadzenia małżeństw homoseksualnych mimo tego, iż polska konstytucja dobitnie wskazuje, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Stąd jest już całkiem niedaleko do prób przeforsowania możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Mówił o tych planach niedawno Paweł Rabiej – zastępca prezydenta Warszawy. A sam kandydat Platformy mówił w wywiadzie, że marzy o tym, by udzielić jako prezydent stolicy pierwszego ślubu dla małżeństwa homoseksualnego. Tylko Andrzej Duda jest gwarantem wyboru dla Polski właściwej ścieżki rozwoju. Tylko Andrzej Duda jest gwarantem tego, że wprowadzone przez Zjednoczoną Prawicę mechanizmy wsparcia rodzin będą kontynuowane. Zachęcam wszystkich Państwa do udziału w wyborach. Liczy się każdy jeden głos. Olbrzymie siły zebrały się, by próbować zatrzymać dobrą zmianę. Nie możemy na to pozwolić.

 Jak wyglądała kampania prezydencka na terenie Powiatu Myślenickiego?

Niejednorodnie zgłaszają się do mojego biura poselskiego osoby, które wyrażają chęć pomocy podczas kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Spotykam się także z wieloma pozytywnymi komentarzami na temat mijającej już kadencji prezydenta oraz jego pracy dla Polski. 24 maja minęło dokładnie 5 lat, odkąd funkcję głowy państwa polskiego objął Andrzej Duda. Był to czas współpracy, dialogu, bezpieczeństwa oraz dotrzymywania obietnic, takich jak na przykład obniżenie wieku emerytalnego, o który zabiegali Polacy. Kampanie prezydencką w powiecie myślenickim rozpoczęliśmy zbiórką podpisów poparcia, których udało nam się zgromadzić ponad pięć tysięcy. To świadczy o dużym poparciu mieszańców ziemi myślenickiej dla pana prezydenta. Aktualnie promujemy naszego kandydata poprzez udostępnianie materiałów wyborczych oraz bannerów, które niestety nieraz są niszczone i zamalowywane. Martwi mnie fakt, że niektóre osoby nie potrafią prowadzić uczciwej kampanii wyborczej.

Odnośnie epidemii, która dotknęła również nasz kraj - jakie działania zostały podjęte przez polski rząd w celu minimalizacji zagrożenia zakażeniem?

Obecną fazę rozwoju pandemii w naszym kraju możemy określić jako opanowaną. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przez cały ten ciężki okres niejednokrotnie udowadniał swoje zaangażowanie w walce z koronawirusem. Warto zaznaczyć, że jako jedno z pierwszych państw w Europie podjęliśmy zaawansowane kroki w celu minimalizacji zagrożenia zakażaniem. Odpowiednio szybko zostały zamknięte placówki oświatowe, granice, a także wszystkie miejsca, gdzie transmisja tego wirusa mogła powodować ogniska. Nasz kraj zyskał trochę więcej czasu na przygotowanie się do pandemii dzięki szybkiej reakcji rządu. Uniknęliśmy nagłego przyrostu zachorowań oraz tragicznych sytuacji w szpitalach, które obserwowaliśmy z niepokojem na zachodzie Europy. Warto zaznaczyć, że walka z wirusem odbywa się także na płaszczyźnie ekonomicznej oraz gospodarczej.

A jak Pan ocenia rozwiązania zawarte w Tarczy Antykryzysowej?

Pierwsze pół roku nowej kadencji sejmu było czasem intensywnej pracy nad ustawami chroniącymi polskich przedsiębiorców pracowników i pracodawców. Musieliśmy jako parlamentarzyści stawić czoła skutkom gospodarczym światowej pandemii koronawirusa, która dotknęła również nasz kraj. Procedowaliśmy ustawy – tarczy antykryzysowej oraz jej poprawek. Już teraz mogę powiedzieć, że ustawy te przyczyniły się do realnej obrony naszej gospodarki. Przedstawiam liczby, które mówią same za siebie. Tarcza antykryzysowa wraz z tarczą finansową pomagają w ratowaniu ponad 3 milionów miejsc pracy. Z tarczy finansowej korzysta ponad 100 tysięcy beneficjentów małych i średnich firm. Właściwe decyzje podejmowane były szybko i skutecznie. Mam tutaj na myśli zarówno te działania mające na celu ograniczenie epidemii jak i uruchomione środki pomocowe dla firm, które ucierpiały w wyniku pandemii. Wprowadzone Tarcze zdecydowanie pomogły naszym przedsiębiorcom. Sam Urząd Pracy Powiatu Myślenickiego, który rozdzielał środki z rządowych tarcz w przekazał do myślenickich firm ponad 151 milionów złotych. To pokazuje skalę pomocy jaka popłynęła do firm, a środki, którym dysponował powiat to nie jedyna forma pomocy. Można było skorzystać także z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej oferowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wszystkie te narzędzia, które zostały zaoferowane były przygotowane przez rząd i przyjęte przez Sejm. Praca nad nimi była błyskawiczna. Ciągle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące. Efektem tego jest projekt kolejnej pakietowej ustawy, która ostatnio została uchwalona przez sejm tzw. tarcza antykryzysowa 4.0.

To szczególny rok – bo z jednej strony obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a z drugiej 10 rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Niestety panująca epidemia uniemożliwiła w dużej mierze upamiętnienie tych wydarzeń. Jakie znaczenia mają one dla Pana?

Podczas obu tych rocznic wspominamy Polaków, którzy zapisali się na kartach historii naszego narodu. Mówimy tu przecież o Papieżu Polaku i Prezydencie naszego kraju, a także o wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W tym roku w Wadowicach miały odbyć się główne obchody jubileuszowe. Niestety ze względu na pandemie zostały one w dużym stopniu ograniczone. Każdy z nas pielgrzymował zapewne do miejsca narodzin Karola Wojtyły i dla każdego była to bardzo sentymentalna podróż. Również dla mnie było czymś wyjątkowym pomodlić się w Wadowickim Sanktuarium w dzień setnej rocznicy jego urodzin. Osobę, którą znało moje pokolenie, a która teraz jest święta. Ciężko poradzić sobie z myślą, że minął już wiek od jej narodzin. Z kolei obchody 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej upłynęły w tym samym, wspomnianym wcześniej reżimie. Ten dzień uczciłem chwilą zadumy i modlitwy za wszystkie ofiary tej strasznej tragedii przed pamiątkową tablicą na rondzie im. Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach.

Jakie plany ma Pan na nadchodzące miesiące?

Ciężko określić szczegółowe plany, gdyż każdy nowy dzień pracy jako posła RP przynosi kolejne doświadczenia oraz nowe wyzwania, z którymi należy się zmierzyć dla dobra mieszkańców. Na pewno będę skupiał się na moim programie wyborczym, który cały czas realizuję. Najbliższe tygodnie to na pewno czas intensywnej pracy, związanej z problemem bezpieczeństwa na zakopiance, wspomnianym wcześniej skrzyżowaniu w Krzyszkowicach oraz w Jaworniku. Czeka nas także zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na realizację programu Kolej Plus w Myślenicach. Rozpoczęliśmy nabór wniosków do tego rządowego przedsięwzięcia. Moim priorytetem jest, aby Myślenice, a tym samym mieszkańcy całego Powiatu, owocnie skorzystały z kwoty 6,5 miliarda złotych przewidzianych na ten cel. Mamy olbrzymią szansę, by to zaplanowane już od 100 lat połączenie kolejowe w końcu powstało. Odmieni ono nie tylko gminę Myślenice, ale cały powiat myślenicki, południowe gminy powiatu krakowskiego i sam Kraków. Jesteśmy już coraz bliżej tego celu. Moja praca będzie jak dotąd opierać się na ścisłej współpracy z samorządowcami Ziemi Myślenickiej, bo oni najlepiej znają problemy, które powinny być rozwiązywane. Ja jako poseł chcę w tym uczestniczyć.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.