„Pół wieku zatopionej parafii”

„Pół wieku zatopionej parafii”

„Pół wieku zatopionej parafii” - to tytuł filmu, który poruszył serca mieszkańców naszej gminy. Opowiada on bolesną historię Drogini zalanej na potrzeby budowy Zalewu Dobczyckiego.

Produkcja oraz makieta odwzorowująca wieś sprzed rozpoczęcia budowy zbiornika zostały wykonane dzięki KGW Osieczany, Stowarzyszeniu Droginia dla pokoleń oraz odpowiedzialnej za stronę realizacyjną Telewizji Internetowej Itv Myślenice. Efekt mozolnej pracy można było zobaczyć w niedzielę 20 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Bolesne wspomnienia związane z przymusową wyprowadzką ze swoich domów są wciąż żywe wśród starszych mieszkańców, jednak młode pokolenie pamięta już tylko rzeczywistość, w której istnieje Jezioro Dobczyckie. Dlatego tak ważne jest to, aby wiedza o tamtych wydarzeniach była im przekazywana. Film pod tytułem: „Pół wieku zatopionej parafii” ma właśnie temu służyć. Przedstawia on historię mieszkańców, którzy nie tylko musieli się wyprowadzić, ale również utracili część swoich majątków, przez nieuczciwe działania ówczesnych władz, która obniżyły klasę tamtejszych gruntów rolnych. Ukazana została też rozbiórka kościoła, która długo nie była akceptowana przez parafian, lecz w końcu zdali oni sobie sprawę, że jeśli jej nie wykonają, to stracą na zawsze dobytek zgromadzony w tej świątyni.

Po projekcji filmu można było obejrzeć makietę zatopionej Drogini autorstwa Janiny Cegielskiej. Zrealizowana została z dbałością o szczegóły, aby jak najdokładniej oddać wygląd tej części wsi, którą dziś pokrywa tafla wody. Dla wszystkich przybyłych gości udostępnione były również historyczne zdjęcia, przedstawiające tętniącą życiem miejscowość. Mimo że minęło już tyle lat od tamtych wydarzeń, to wśród zgromadzonych można było wyczuć atmosferę tamtych dni.