„Polak Węgier dwa bratanki…”

Miasto 18 lutego 2020 Wydanie 7/2020
„Polak Węgier dwa bratanki…”

W dniach od 13 do 17 lutego mieliśmy przyjemność gościć w Myślenicach delegację z miasta partnerskiego Csopak na Węgrzech. Tym razem wraz z Burmistrzem Tiborem Ambrusem, zawitali do nas liczną grupą działacze lokalnego samorządu.

Wizyta naszych węgierskich przyjaciół była okazją do odnowienia przyjacielskich relacji. Grupa odwiedziła Niedzicę, gdzie znajduje się węgierski zamek. Choć to dzisiaj trudne do wyobrażenia, kiedyś granica polsko-węgierska przebiegała właśnie w Niedzicy i tamtejszy zamek był ostatnią węgierską warownią.

W Niedzicy goście zwiedzili również zaporę i zlokalizowaną tam elektrownię. Sobota była dniem poświęconym na aktywność na myślenickim Zarabiu. Wielu członków węgierskiej delegacji po raz pierwszy w życiu miało możliwość strzelania z prawdziwej broni na myślenickiej strzelnicy. Goście skorzystali również z uroków krytego lodowiska i góry Chełm. 12 osób po raz pierwszy w życiu spróbowało swoich sił w narciarstwie, korzystając z nauki jazdy na nartach na myślenickiej górze. Wrażeń podczas tych lekcji zdecydowanie nie zabrakło. Burmistrz Tibor Ambrus wraz z burmistrzem Jarosławem Szlachetką i wiceburmistrzem Mateuszem Sudrem udekorowali pucharami i medalami uczestniczki Walentynkowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Sweet Valentine Cup, który w sobotę odbywał się w myślenickiej hali widowiskowo-sportowej.

W niedzielę delegacja udała się na zwiedzanie Krakowa, w którym obowiązkowo odwiedziła Wawel, Stare Miasto oraz podziemne muzeum pod Rynkiem Głównym. Uwieńczeniem pobytu naszych węgierskich przyjaciół był udział w niedzielę wieczorem w koncercie, który dla naszych gości wykonał pan Jacek Kotarba. Artysta zaprezentował szereg polskich i węgierskich utworów, które dostarczyły wszystkim zebranym wielu wzruszeń. Nasi goście byli zachwyceni węgierskim śpiewem artysty i zapałem, jaki wkłada w promowanie w Polsce węgierskiej kultury. Wszyscy obecni na koncercie mieli również możliwość wspólnego śpiewania. Okazało się przy tej okazji jak wiele jest utworów, które łączą nasze narody i które można śpiewać zarówno w języku polskim, jak i węgierskim. Był to na pewno niezapomniany wieczór.

Współpraca między Csopakiem, a Myślenicami trwa od piętnastu lat i jest modelowym przykładem partnerskich relacji między miastami, które nie ograniczają się tylko do wymiany oficjalnych delegacji. Co roku nad Balaton wyjeżdżają z Myślenic różne grupy naszych mieszkańców. W zeszłym roku byli to sportowcy z LKS Orzeł, grupa młodzieży z LKS Jawor Jawornik oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z OSP Głogoczów. Dodatkowo swoje wakacje nad Balatonem spędziły także osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. Myślenice z kolei podjęły w ubiegłym roku grupę sportowców z lokalnego klubu piłkarskiego. Podczas tego pobytu w Polsce burmistrz Csopak Tibor Ambrus przekazał burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce zaproszenia do przyjazdu na Węgry w nadchodzącym sezonie letnim. Już wkrótce zapadną decyzje kto w tym roku odwiedzi Csopak na zaproszenie naszych węgierskich partnerów. Na pewno będzie to niezapomniana przygoda.