Polskie malarstwo po roku 1990

Polskie malarstwo po roku 1990
Polskie malarstwo po roku 1990

W Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” 3 października odbył się II wykład w ramach cyklu „Sztuka współczesna w muzeum” wygłoszony przez Paulinę Włodarczyk. Wykład miał na celu przegląd najważniejszych zjawisk w malarstwie polskim w ciągu ostatnich 25 lat

Poprzez wybrane przykłady twórczości, m.in. członków krakowskiej Grupy Ładnie, Przemka Mateckiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Jadwigi Sawickiej czy Aleksandry Waliszewskiej autorka przekazała dominujące w nim tendencje. Prelegentka dużo uwagi poświęciła malarstwu Wilhelma Sasnala, który obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych, to absolutnie czołówka światowa. Omówiła również twórczość „dokumentującego polskość” Marcina Maciejowskiego i Pawła Susida. Zjawiska artystyczne w polskim malarstwie ostatnich 25 lat wyraźnie przeplatane są aktualnymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi, które oddziaływały na ich twórczość.

Paulina Włodarczyk: Absolwentka historii sztuki i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracowała m.in. z serwisem Poland-art, Festiwalem ArtBoom oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym. Obecnie pracuje w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”. Interesuje się zagadnieniami polskiego modernizmu i zarządzania pamięcią kulturową, współczesnym polskim malarstwem oraz projektowaniem graficznym.   

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.