Pomnik Matki Orkana w Pcimiu!

Pomnik Matki Orkana w Pcimiu!

W połowie lutego Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II podjął uchwałę, która dotyczyła powstania pomnika matki wybitnego pisarza Młodej Polski, Władysława Orkana. Rzeźba powstanie w gminie Pcim, a za jej stworzenie będzie odpowiadać znany artysta, profesor Czesław Dźwigaj.

- Wybór naszej miejscowości to ogromny zaszczyt zarówno dla mnie, jako włodarza, jak i dla całej społeczności. Katarzyna Smreczyńska, czyli matka Orkana, była osobą bardzo zaangażowaną w dbałość o wykształcenie swoich dzieci. Jej postawa to przykład niezwykłego macierzyństwa, ponieważ potrafiła ona przejść kilkadziesiąt kilometrów – po to, aby synom dostarczyć jedzenie. I to właśnie te kilometry zadecydowały o wyborze naszej gminy, gdyż mama pisarza wędrowała z Poręby Wielkiej aż do Krakowa – a Pcim leży mniej więcej w połowie trasy – tak komentuje tę inicjatywę wójt gminy, Piotr Hajduk.

Idea budowy pomnika jest pięknym symbolem hołdu dla macierzyńskiego oddania, a wzięła się z wyjątkowej postawy rodzicielskiej Katarzyny Smreczyńskiej. Jak czytamy w mediach samego Związku Podhalan w Polsce „(…) uosabia [Smreczyńska – przyp.] te wszystkie wartości, które cechują serca Matek pełnych miłości do posiadanych dzieci, troski o ich codzienny byt i właściwe ukształtowanie oraz spójność rodziny”. Stąd wybór właśnie tej postaci.

W związku z podjętą uchwałą i planami przedsięwzięcia budowy rzeźby powołany został Komitet Organizacyjny. Rozesłano również zaproszenia do udziału w Komitecie Honorowym.

Alicja Dzierżęga