KWW Jarosława Szlachetki

Pomoc potrzebna jak nigdy

Pomoc potrzebna jak nigdy
Kolejni uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do gminy Myślenice.

Kolejni uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do gminy Myślenice. Według danych z poniedziałku (14 marca) obecnie w naszej gminie przebywa ok. 755 uchodźców – tyle osób zostało zarejestrowanych w Centrum Usług Społecznych. Liczba ta jednak może być większa z uwagi na to, że nie wszystkie osoby zdążyły się zarejestrować. Jak mówił podczas konferencji prasowej w piątek burmistrz Jarosław Szlachetka przybywają do nas ludzie wykończeni, zziębnięci z niewyobrażalną traumą. W imieniu władz gminy prosił, by mieszkańcy ciepło przyjęli uchodźców

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy zaangażowanym w pomoc, wszystkim zastępom OSP organizującym zbiórki, wolontariuszom i przedsiębiorcom. Wykazujecie się odwagą, współczuciem, cierpliwością. Jeszcze raz dziękuje i proszę, abyśmy nadal nie zwalniali tempa w niesieniu skutecznej pomocy naszym przyjaciołom - powiedział burmistrz.

Uchodźcy schronienie znajdują zarówno w obiektach gminnych, jak i u osób prywatnych, także właściciele pensjonatów udostępnili swoje pokoje potrzebującym. Jak komentuje jedna z osób, przyjmująca uchodźców - Widząc, że jest taka potrzeba, po prostu włączyliśmy się w pomoc. Człowiek nawet nie ma czasu pomyśleć, bo potrzeb jest tak wiele- lekarstwa, pomoc w zarejestrowaniu, jedzenie. Przebywają u nas matki z dziećmi, staramy się jak możemy, by im pomóc, by czuły się bezpieczne. Widać, że jest im bardzo trudno, niektórzy nic nie mówią, inni są w nieco lepszej kondycji. Początkowo w pensjonacie naszej rozmówczyni przebywało 14 osób, później liczba ta wzrosła do 40. Obecnie przebywa u niej ponad 70 uchodźców. W pomoc przybyłym angażują się również kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich, które pomagają w przygotowywaniu posiłków.

Pomóc można na różne sposoby, do Centrum Usług Społecznych wciąż mogą zgłaszać się osoby, które mogą przyjąć uchodźców do swojego domu. Jest pewne, że w najbliższym czasie także do naszej gminy będą przybywały kolejne osoby uciekające przed wojną, dlatego samorząd gminy, apeluje do wszystkich, którzy jeszcze mają takie możliwości o przyjęcie uchodźców.

CUS prowadzi również sklep za 0 zł, który znajduje się na rogu Rynku, a z którego mogą korzystać zarówno mieszkający w naszej gminie uchodźcy, jak i osoby, które przyjęły ich pod swój dach. Punkt działa na terenie byłego sklepu „Społem” pod adresem Rynek 20 i jest otwarty od pon. do pt. w godz. 9-17:30 oraz w soboty w godz. 9-13. W sklepie znajdują się zarówno artykuły spożywcze, lekarstwa, ubrania, jak i rzeczy dla najmłodszych, to w głównej mierze część darów ze zbiórek charytatywnych przeprowadzanych w CUS i remizach OSP.

Z racji tego, że sklep cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, towary w nim szybko się kończą i trzeba je uzupełniać. Stąd prośba o przekazywanie darów skierowana do mieszkańców oraz przedsiębiorców, w szczególności właścicieli sklepów spożywczych i aptek. Jak w piątek mówiła Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor CUS w Myślenicach:

- Bardzo prosimy o sprawdzanie na bieżąco naszych komunikatów, staramy się w nich przekazać aktualne informacje o potrzebach. Obecnie bardzo prosimy o dostarczanie artykułów żywnościowych z długą przydatnością do spożycia. Kończy się ryż, makaron, herbata i kawa. Potrzebujemy również pantofli, klapek i pościeli. Jesteśmy wdzięczni za każdy gest dobra.

W niedzielę na stronie CUS pojawił się zaktualizowany komunikat, mówiący o tym, że potrzebne są również artykuły szkolne, zeszyty, bloki, kredki, pisaki, farby, ołówki, gumki itp., szampony i odżywki do włosów, kremy i balsamy do ciała, kurtki wiosenne, buty przejściowe sportowe i klapki pod prysznic, spodnie dresowe damskie, męskie i młodzieżowe, piżamy, podkoszulki bielizna nowa (XS-XL) oraz artykuły spożywcze: olej, kasza manna, ketchup, dżemy, słodycze.

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć akcję pomocy finansowo gmina Myślenice we współpracy z Fundacją Owocna uruchomiała zbiórkę na pomoc humanitarną dla Ukraińców.

Wpłat można dokonywać na dedykowane konto: 44 1600 1462 1854 4947 8000 0004.

W środę 16 marca rozpocznie się rejestracja numeru pesel dla uchodźców. W myślenickim urzędzie obsługa obywateli Ukrainy prowadzona będzie na sali obsługi klienta – stanowiska 5-7 w poniedziałki w godz. 17.00 -18.00 od wtorku do czwartku od godz. 15.30 do 18.00 oraz w piątki w godzinach 14.30-18.00.

Jak widać nasza pomoc jest i będzie w najbliższym czasie bardzo potrzebna. Wojna w Ukrainie trwa, niestety obejmując swym zasięgiem coraz większe terytorium, rośnie również brutalność wojsk rosyjskich, a to wpływa na rosnąca liczbę uchodźców. Coraz częściej są to ludzie, którzy uciekając przed bezpośrednimi działaniami wojennymi nie mają dosłownie niczego. Pomoc, którą możemy im zaoferować jest i będzie potrzebna jak jeszcze nigdy.

 

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.