Ponad 2 miliony na rozbudowę żłobka

Miasto 8 grudnia 2020 Wydanie 46/2020
Ponad 2 miliony na rozbudowę żłobka

Tyle otrzymała Gmina Myślenice w ramach rządowego programu „Maluch Plus”. Dotację uzupełni wkładem własnym, który wyniesie ponad 500 tys. zł. Prace w żłobku mają rozpocząć się początkiem nowego roku i potrwają do jego końca. 

„Maluch Plus” to rządowy program w zakresie tworzenia miejsc opieki w instytucjach zajmujących się dziećmi do lat trzech. Gmina Myślenice złożyła wniosek do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o dotację na rozbudowę żłobka w ramach tego programu w październiku. Już w listopadzie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało listę instytucji, które otrzymają dofinansowanie. Jak informuje Małgorzata Ciemińska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, na liście tej nasza gmina znajduje się na 6 miejscu spośród 77 instytucji, co oznacza, że otrzymaliśmy jedną z kilku najwyższych kwot. Środki te zostaną przeznaczone na kompleksową rozbudowę i termomodernizację myślenickiego żłobka. - Rozbudowa będzie polegała na zmianie parametrów użytkowych budynku, a konkretnie na dobudowaniu nowej dwukondygnacyjnej bryły o powierzchni 364 metrów kwadratowych. Powstaną cztery nowe sale wraz z wyposażeniem dla dzieci, dzięki czemu żłobek będzie mógł przyjąć dodatkowe 72 dzieci (teraz do placówki uczęszcza 80 dzieci). Będą nowe łazienki, pomieszczenia magazynowe, klatka schodowa z windą i pochylnią dla osób niepełnosprawnych oraz nowy plac zabaw - wyjaśnia pani naczelnik.

Prace przebiegać będą w następujących etapach: prace przygotowawcze i projektowe, przygotowanie terenu do prac budowlanych i roboty ziemne, stan zerowy, stan surowy, instalacje i stan wykończeniowy. Na końcu powstanie plac zabaw. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, prace w żłobku nie zakłócą funkcjonowania placówki. - Są one tak zaplanowane, by nie przeszkadzały dzieciom w zajęciach.

Duża inwestycja w trudnym czasie

Powiększenie żłobka to bardzo wyczekiwana inwestycja. Do burmistrza Jarosława Szlachetki już od dawna dochodziły głosy, że w placówce brakuje miejsc. Zapotrzebowanie na żłobek jest więc bardzo duże. - Jestem bardzo zadowolona z decyzji rozbudowy naszej placówki, nie mogę uwierzyć w to, że tak duże, kosztowne przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w tak trudnym czasie pandemii, że Gmina pozyskała dla nas środki na ten cel. Jeszcze nie przekazałam tej informacji rodzicom dzieci, ale jestem pewna, że będą nią zachwyceni. Co roku mamy bardzo dużo chętnych do żłobka, wiele dzieci nie zostaje przyjętych, tworzymy listy rezerwowe. Dzięki temu, że będziemy mieć więcej miejsca ten problem zniknie - mówi dyrektorka żłobka Maria Hodurek.

Przypomnijmy, że żłobek samorządowy, dawniej należący pod Zakład Opieki Zdrowotnej, utworzony został w Myślenicach w 1976 roku. Jest jedynym publicznym żłobkiem funkcjonującym w naszym powiecie. Finansowany jest przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice.

Rodzice, tylko ci pracujący, mogą zgłaszać swoje pociechy do placówki przez cały rok, nabór prowadzony jest we wrześniu. Dzieci podzielone są na cztery grupy wiekowe. Do pierwszej należą maluchy w wieku do 1,5 roku, do drugiej od 1,5 roku do 2 lat, do trzeciej od 2 do 2,5 lat, a do czwartej te, które zbliżają się do 3 lat lub je ukończyły. Wszystkimi podopiecznymi zajmują się: 17 opiekunek, 3 pokojowe i pielęgniarka. Dzieci biorą udział w różnych ciekawych zajęciach - są to zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, plastyczne, ruchowe czy muzyczne. Oprócz zajęć stacjonarnych dzieci zabierane są na spacery, a przed pandemią jeździły też na wycieczki. W ubiegłych latach odwiedzały m.in. Kalwarię Zebrzydowską, gdzie podziwiały bożonarodzeniową szopkę oraz krakowskie zoo.

 

Z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotarły do nas bardzo dobre informacje. Dzięki dobrze napisanemu projektowi mamy 80% dofinansowania na rozbudowę Żłobka Samorządowego w Myślenicach dzięki czemu stworzymy nowe 72 miejsca opieki dla dzieci. Dzięki tej inwestycji żłobek gminny zmieni swoje oblicze na nowoczesne i przyjazne dzieciom. Jednym z moich głównych zamierzeń, które od dwóch lat skutecznie realizuję jako burmistrz jest remontowanie i modernizowanie naszych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz edukacyjnych. Dzieci to nasza przyszłość.