KWW Jarosława Szlachetki

Poprawiamy bezpieczeństwo na drogach

"Rondo przy „Domu Greckim” jest tego świadectwem. Chcemy je budować wszędzie tam gdzie krzyżuje się kilka dróg o dużym natężeniu ruchu" – mówi starosta Józef Tomal.

 

Podczas naszej rozmowy w październiku ubiegłego roku mówił Pan m.in. że będzie budował ronda w newralgicznych punktach miasta. Od tego czasu skrzyżowanie o ruchu okrężnym powstało na przecięciu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej, a w ubiegłym tygodniu ruszyły prace nad budową kolejnego - przy Muzeum Regionalnym. Które skrzyżowania w mieście i powiecie planuje Pan zmodernizować w podobny sposób?

Realizujemy przemyślaną strategię poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg w Myślenicach i na terenie powiatu. Rondo przy „Domu Greckim” jest tego świadectwem. W Myślenicach w dalszej kolejności planujemy budowę ronda na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Kniaziewicza koło starej mleczarni i ul.Piłsudskiego, Zdrojowej, Parkowej w okolicy budynku OSP Zarabie. W powiecie oddaliśmy w 2013 roku duże rondo na Dąbiu w gminie Raciechowice. Widzimy potrzebę budowy ronda w Zakliczynie (gmina Siepraw) i Komorniki-Gruszów w Raciechowicach. Chcemy je budować wszędzie tam, gdzie krzyżuje się kilka dróg o dużym natężeniu ruchu.

Od budowy pierwszego ronda w Myślenicach przy siedzibie starostwa minęło już 6 lat. Przez ten czas w mieście powstało kilka tego typu skrzyżowań - w tym największe w kształcie gruszki w Śródmieściu. Jakie inne rozwiązania drogowe według Pana można wprowadzić na naszych drogach?

Ronda to najtańsze i najlepsze rozwiązania zatłoczonych skrzyżowań, gdzie sami uczestnicy ruchu bezpiecznie i płynnie mogą z nich korzystać. Z takich rozwiązań powszechnie korzystają od wielu lat mieszkańcy Zachodniej Europy, a w Polsce najczęściej - Śląska. Największym problemem w ich budowie jest brak terenu, co często wynika z historycznej zabudowy lub braku zgody prywatnych właścicieli na odsprzedanie ziemi. Inne rozwiązania, to budowa chodników i poboczy dla pieszych, poszerzanie dróg i łagodzenie ostrych i ciasnych zakrętów.

Widać to w zrealizowanych już odcinkach dróg Borzęta-Zakliczyn do granicy z powiatem wielickim, Myślenice –Wiśniowa, Myślenice-Bysina-Sułkowice, Stadniki (gmina Dobczyce), Raciechowice-Dąbie-Strzyżyc, Myślenice-Zawada-Siepraw itp. Tam gdzie nie ma możliwości budowy ronda przebudowujemy skrzyżowania w celu poprawy widoczności dla użytkownika, jak na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z ul. Kasprowicza. Brakuje również ścieżek rowerowych. Na ich budowę w najbliższych latach środki unijne mają uzyskać gminy Myślenice, Dobczyce i Siepraw.

Obecnie trwają remonty mostów na Bysince. Są one prowadzone na moście łączącym ulice Średniawskiego z 3go-Maja, jak i na łączeniu ul. Słowackiego i Mickiewicza. Kiedy kierowcy będą mogli ponownie z nich korzystać?

Ten pierwszy zostanie oddany do końca września a drugi 10 listopada. W planie na rok 2015 jest przebudowa mostu na Bysince łączącego ul. Słowackiego z ul. Żwirki i Wigury oraz budowa nowego poniżej. Chcemy w ten sposób rozwiązać problem korków i osób wyjeżdżających z ul. Słonecznej na „zakopiankę”. Budowa ronda w tym miejscu ze względu na bliskość „zakopianki” jest niemożliwa.

Obecnie oddaliśmy most na Ptasznicy w Sułkowicach, budujemy w Tokarni. Obiekty mostowe aczkolwiek drogie, muszą być systematycznie realizowane, bo stare mosty, których mamy kilkadziesiąt pamiętają odległe czasy. Jeszcze kilka lat temu powiat miał kilkanaście drewnianych mostów.

Zapowiadał Pan, że jeżeli kupcy ruszą z budową centrum handlowego, postara się wyremontować ul. Słoneczną w kolejnym roku. Od kilku miesięcy trwa budowa galerii, czy można zatem liczyć na zmiany w tej części miasta?

O pierwszym etapie upłynnienia zatłoczonej ul. Słonecznej wspomniałem już wyżej. Dodam, że wymusi to dla wyjeżdżających z tej ulicy nakaz skrętu w prawo, a następnie przejazd przez nowy most i włączenie się ulicą Słowackiego do „zakopianki”. Jeżeli kupcy zakończą budowę galerii do końca 2015, będziemy przygotowani do modernizacji ul. Słonecznej w 2016.

Chciałbym podkreślić, iż mimo niesprzyjającej aury, wszystkie wymienione sprzed roku w wywiadzie inwestycje zostaną zrealizowane.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)