KWW Jarosława Szlachetki

Porucznik pilot Stanisław Pietruszka (1916-1941) cz. 2

Historia 29 listopada 2022 Wydanie 45/2022
Porucznik pilot Stanisław Pietruszka (1916-1941) cz. 2
Jedwabny szalik należący do podporucznika pilota Stanisława Pietruszki, depozyt rodziny Pietruszków

Po klęsce poniesionej we wrześniu 1939 roku podporucznik Pietruszka przedostał się przez Rumunię do Francji. Po upadku tego kraju, oficer tak jak setki innych polskich pilotów, znalazł się z kolei w Wielkiej Brytanii. Tam trafił do 18 Operational Training Unit (OTU), czyli 18 Oddziału Wyszkolenia Bojowego. Po przeszkoleniu przydzielono go do 301 Dywizjonu Bombowego w Swinderby.

Podporucznik (Pilot Officer) Pietruszka jako pilot wszedł w skład załogi Wellingtona IC R10256 G-RR, którą tworzyli: pilot – sierżant (Sergeant) Zygmunt Popławski, obserwator – kapitan (Flying Officer) Henryk Sawlewicz, radiooperator – sierżant (Sergeant) Franciszek Florczak, strzelec – sierżant (Sergeant) Czesław Tęgowski oraz strzelec – sierżant (Sergeant) Mieczysław Grzymski.

W nocy z 22 na 23 czerwca 1941 roku bombowiec podporucznika Pietruszki wziął udział w nalocie na Bremę. W trakcie wykonywania misji nad tym niemieckim miastem samolot został prawdopodobnie uszkodzony. W drodze powrotnej Wellington rozbił się niedaleko miejscowości Winkburn, około 10 kilometrów od Newark. Na miejscu zginął sierżant Tęgowski. Podporucznik Pietruszka został ciężko ranny. Niestety, obrażenia, których doznał pilot, okazały się śmiertelne. Pochodzący z Gruszowa oficer zmarł w drodze do szpitala w Newark w dniu 23 czerwca 1941 roku. Pilot 301 Dywizjonu Bombowego został pochowany na cmentarzu w Newark. W jednym z artykułów prasowych bratanek oficera – Stanisław Pietruszka, który nota bene otrzymał po nim imię, tak podsumował krótkie, ale niezwykle życie stryja: …żył szlachetnie, zginął pięknie, stał się chlubą swojej rodziny i ojczyzny.

Stanisław Pietruszka został kilkukrotnie odznaczony. Otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 9100), czterokrotnie Krzyż Walecznych oraz Polowy Znak Pilota. Został także pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

(1) Maszynopis z wojennymi wspomnieniami pilota znajduje się w posiadaniu jego bratanka Stanisława Pietruszki.

Andrzej Małysa

Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Niniejszy artykuł pochodzi z katalogu wystawy zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach zatytułowanej Skrzydlate Myślenice.

Fotografia przedstawiająca lwowską aktorkę i piosenkarkę Władę Majewską z polskimi wojskowymi, drugi z lewej Stanisław Pietruszka, depozyt rodziny Pietruszków