Powiat myślenicki coraz bliżej czerwonej strefy

Region 22 września 2020 Wydanie 35/2020
Powiat myślenicki coraz bliżej czerwonej strefy

Jeszcze w piątek 18 września liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie myślenickim wynosiła 407, w poniedziałek 21 września wzrosła już do 451.

To oznacza przyrost o 44 przypadki w zaledwie trzy dni. Od soboty 19 września cały powiat obowiązują zasady żółtej strefy, których przestrzeganie powinno spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. W przeciwnym razie, wraz z tak dużym przyrostem nowych zakażeń powiat może znaleźć się w strefie czerwonej. Żółtą strefą objęte są te powiaty, czy miasta, w których współczynnik aktywnych przypadków na 10 000 mieszkańców mieści się w przedziale 6-12, a czerwoną, gdy przekracza liczbę 12. Aktualnie w powiecie myślenickim współczynnik ten wynosi 10,03.

Na terenie powiatu nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wśród głównych miejsc zakażeń w powiecie myślenickim od początku pandemii znajdują się: zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (24), zakłady pracy (70), szkoły (4), wesela (2) inne (163).

Niestety koronawirus nie omija również placówek edukacyjnych. Do tej pory pojedyncze przypadki odnotowano w przedszkolach w Pcimiu, Bęczarce i Czechówce, SP w Jaworniku, SP w Skomielnej Białej, SP nr 1 w Tokarni, I LO w Myślenicach, ZST-E w Myślenicach, II w LO w Myślenicach, ZS im. Średniawskiego w Myślenicach.

W przypadku potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem wśród przedszkolaków lub uczniów na kwarantannę kierowana jest cała klasa lub grupa przedszkolna. Kwarantanną objęte zostają również ich rodziny. W sytuacji, gdy osobą zarażoną jest nauczyciel lub opiekun, wówczas decyzja o kwarantannie uzależniona jest od oświadczenia dyrektora danej placówki i wywiadu epidemiologicznego. Do tej pory przypadki zakażenia wśród nauczycieli potwierdzono w SP w Sieprawiu (2 osoby), Zespole Szkół Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach (4 osoby) i w ZSOiZ w Lubniu.

Obostrzenia związane z żółtą strefą

W żółtej strefie m.in.: na weselach i uroczystościach rodzinnych oraz w innych spotkaniach i imprezach może brać udział do 100 osób nie licząc obsługi; w gastronomi obowiązuje limit 1 os. na 4 m2; w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki lub parkach rekreacyjnych obowiązuje limit 1 os na 10 m2; w siłowni może przebywać 1 os. na 7 m2.; w kinach może być zajętych tylko 25% miejsc; przy organizacji targów i kongresów musi być zapewniony limit 1 os na 4 m2; wydarzenia sportowe, kulturalne w pomieszczeniach i na stadionach mogą odbywać się przy 25% publiczności, a w przestrzeni otwartej obowiązuje limit 100 osób.; w wydarzeniach w ramach działalności w kierunku poprawy kondycji fizycznej (96.04.Z PKD) obowiązuje limit 25% publiczności.

Marta Duszyk